Jutun lähetti Talkoolainen , Joulukuun 8, 2014 kello: 15:27:41
Re: Talkootyön luonneVastineena juttuun: Re: Talkootyön luonne, jonka kirjoitti: seurakouluttaja , Joulukuun 8, 2014 kello: 14:58:59:
seurakouluttaja kirjoitti:
» Teinpä tarkastelun omalta ja oman seurani kohdalta» 1. Talkootyöstä maksettava korvaus voi olla veroton vain rekisteröidylle, yleishyödylliselle yhdistykselle.
» Toteutuu, seuramme on ry ja yleishyödyllinen yhdistys»
» 2. Talkootyöstä saatava hyöty on jaettava laajemmalle piirille kuin työn suorittajille.
» Toteutuu. Koulutan kuuttatoista seuralaista viikossa ja heidän treenimaksunsa jakautuvat koko seuran käyttöön. Seurassamme on yli 200 jäsentä.» 3. Talkootyö ei ole työ, joka tehdään työnantajan johdon ja valvonnan alaisena.
» Toteutuu. Ei oo ketään pomoa kentällä näkynyt, en ole kirjoittanut työsopimusta tms.» 4. Talkootyö on luonteeltaan tilapäistä.
» Toteutuu. Olen myös vapaa lopettamaan ihan milloin vain.» 5. Talkootyö ei saa olla elinkeinotoimintaa.
» Toteutuu. Osinkoja ei jaeta ja miinuksilla mennään.» Mikä oli ongelma?
Kohta 2 voi olla ongelma.
Saatko koulutuksesta mitään korvausta, alennusta, vapautuksia, ryhmäpaikkaa, jonka eteen toisten pitää kerätä esim. pisteitä jne.?Mikäli et saa mitään muuta etuisuutta, kuin km-korvauksen, niin ei ole ongelma, muuten on.
Kohta 4. Se, että on vapaa lopettamaan milloin vain, ei ole mittari siihen, että onko talkootyö luonteeltaan tilapäistä.
Ja jos oikein tarkasti pilkkua viilattaisiin, löytyisi joka kohtaan asioita, jotka vaatisivat hiukkasen tarkemmat perusteet, kuin mitä tässä esitettiin.