Sertifikaatti näyttelyissä


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti hups , Elokuun 10, 2009 kello: 19:38:22
----------------------------------------------------------------------

Sertifikaatti näyttelyissä

Vastineena juttuun: Re: Sertifikaatti x-rotuiselle, jonka kirjoitti: noutaja , Elokuun 10, 2009 kello: 17:37:32:

noutaja kirjoitti:
» höp höp kirjoitti:
» » » Missään lajissa ei jaeta valion arvoja kokessa, kisassa tai näyttelykehässä, ne valiot tulee aina SKL:stä. Ei siis tarvi meidän murehtia, eikä Saginkaan. Kisoissa jaetaan vain sertejä sääntöjen mukaan ja loppu on SKL:n murheita.

» » Kyllä näyttelyssä jaetaan valio ruusuke heti kehässä, jos kerrot kehätoimitsijalle, että koira valioituu.
» »

» Kyllä vain, mutta ei ruusuke ole mikään virallinen valionarvo. Koiran omistajalta ei kysellä todisteita aiemmista serteistä eikä valionarvoon vaaditusta käyttökoetuloksesta, jos sellainen tarvitaan. Jos mva-arvo on ollut kiinni koetuloksesta, saattaa koepaikalla saada valioruusukkeen ilman tarkempia tietoja näyttelytuloksista.

Aikaisemmat sertit (aika, tuomari) ilmoitetaan näyttelyilmoittautumisen yhteydessä. Varsinaisia valionarvojahan kehässä ei tosiaan jaeta, mutta ruusukkeet. Palkintojen jakohan se on juuri se hieno tilaisuus juhlia tuota valioitumista (joka siis tapahtuu sinä kyseisenä päivänä). Viralliset tittelit sitten myönnetään päivänä x, kun joku niitä koneelle naputtelee.


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]