Jutun lähetti starttaaja , Kesäkuun 16, 2009 kello: 22:24:28
Re: SM-kisojen jälkipuinnitVastineena juttuun: Re: SM-kisojen jälkipuinnit , jonka kirjoitti: medikisaaja , Kesäkuun 16, 2009 kello: 19:54:45:
"Sitä vain en ymmärrä miten niin moni kisaaja kerkeää valmistautuessaan keskittyä noihin kuulutuksiin. Minä ainakin keskityin suurimmaksi osaksi itseni psyykkaamiseen ja kisaamiseen, mitä nyt välillä vilkaisin lämmittelyalueen luona lähtöluetteloa, huolehtiakseni ITSE milloin on aika siirtyä valmistautumisalueelle tai sen läheisyyteen."
Mielestäni kuuluttajan tehtävä on pitää kisaaja ajantasalla, jotta hänen ei tarvitse kantaa sitä lähtöluetteloa mukanaan, vaan hän pystyy niitä kilpailunumeroita seuraamalla IHAN ITSE olemaan oikeaan aikaan oikeassa paikassa. Näin se ainakin kaikissa muissa kisoissa on toiminut. Minun on ainakin helpompi keskittyä, kun ei tarvitse itse koko ajan käydä siinä lähtöalueella tarkistamassa kuka on seuraavana vuorossa. Perjantaina, kun medi3-kilpailu oli mieskuuluttajan kentällä, hän kuulutti aina vain lähtevän koirakon nimet, EI numeroa, EIkä valmistautuvia koirakoita. Silloinhan käytössä olivat ne pienet pahvilaput, joten "karsinoissa" olevien numeroita ei pystynyt näkemään. Ja lisäksi miehen kuulutus ei aina muutenkaan vastannut oikeaa tilannetta, hän kuulutti usein radalle lähteväksi aivan väärän koirakon. Silloin ei olisi auttanut edes lähtölistan seurailu.
Minä taas ihemttelen miten voi olla niin hirveän vaikeaa kuuluttaa: "Radalla yksi lähdössä numero 1100, valmistautuvat numerot 1101 ja 1102." Ja sitten jos vielä ehtii, niin kertoo koirakon nimet ja seuran, ja jos vieläkin jää aikaa, niin sitten ovat vuorossa ne "täytejutut".
Eihän kisatessaan muita juttuja kerkiä kuunnellakaan kuin ne numerot. Mutta minulla oli Torniossa vain 1-2 starttia/päivä, joten aikaa jäi satojen muiden starttien seuraamiseen ja myös niiden kuulutusten kuunteluun.