Re: Agilityä Urheilulehdessä


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti liikun en urheile , Huhtikuun 21, 2009 kello: 17:11:29
----------------------------------------------------------------------

Re: Agilityä Urheilulehdessä

Vastineena juttuun: Re: Agilityä Urheilulehdessä, jonka kirjoitti: liikunta/urheilu , Huhtikuun 17, 2009 kello: 12:26:59:

Itse ole aikoinani urheillut. Ja ihan oikeasti urheillut.
Nykyisin harrastan liikuntaa ja liikkumista harrastuksenani agility. En miellä omalta kohdaltani agilitya urheiluksi, mukavaksi liikunnaksi kyllä.
Entisenä kilpaurheilijana laitan kyllä riman liikunnan ja urheilun välille melko korkealle ja sitä urheilurimaa ei ainakaan nykyinen harrastamiseni ylitä.
Toisille taas agility on urheilua. On kunto-ohjelmat niin ohjaajalle kuin koirallekin, käydään urheilupsykologeilla, ottamassa juoksutunteja. Eli treenaaminen on määrätietoista ja muutakin kuin vain agitreeneissä käyntiä.(Silti minusta siitäkin on vielä pitkä matka kilpaurheilun nimikkeeseen)
Ne, jotka mieltävät agilityn urheiluksi mieltäköön. Ja me, jotka miellämme sen kivaksi liikuntamuodoksi, emme myöskään ole väärässä.
Ei kaikki jalkapalloakaan pelaavat aina urheile. Osa heistä vain harrastaa jalkapalloa liikuntamuotona ja kivana sosiaalisena tapahtumana.

Ja jos jokainen agilityä harrastava (ei pelkästään kisaavat)vastaisi kyselyyn, jossa kysymyksenä olisi: Onko agility mielestäsi A)urheilumuoto vai B)liikuntamuoto
luulen, että liikunta veisi voiton....


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]