Jutun lähetti njaa , Elokuun 2, 2008 kello: 23:01:44
Re: Law:n kisatuloksetVastineena juttuun: Re: Law:n kisatulokset, jonka kirjoitti: raja tai sitten ei , Elokuun 2, 2008 kello: 22:43:19:
raja tai sitten ei kirjoitti:
» kyllä tiedän monia jotka ovat itsekin myöntäneet että on pilannu koiransa liian aikaisin aloitetuilla harjoituksilla ja liian rankkoina reeneinä liian nuorena..silti joka kerta nämä ihmiset uuden koiran hankkiessaan tekee saman virheen uudelleen ja uudelleen.kova on kiire kisaamaan ja kolmosiin pitäisi päästä kuudella startilla patsastelemaan ja olla niin hyvää että..
» mä ainakin annan koiran kasvaa ja etenen rauhassa.kyllä se 1,5v MAXI koira kolmosissa hyppää 65cm ja harkoissa myös..uskokoot ken tahtoo että koiran voi näinkin pilata,terveyden siis.itse olen nähnyt ja kuullut että niin on käynyt ja tässä mun mielipide,ihan tavis suomalaisen värinen olen,en vihreä tai musta...No minä en usko, että koiran pilaa liian aikaisin aloitettu harjoittelu, kun ei sitä harjoittelua voi liian aikaisin aloittaa, kysehän on vain siitä, että MITÄ sen kanssa tekee pikkupentuna. Mun on hyvin vaikea kuvitella, että tuo kohta vuoden vanha on mennyt siitä pilalle, että kun se on varmaan 10 viikkoisesta lähtien "harjoitellut" (=ollut mukana reeneissä ja välillä vähän peuhattu siivekkeiden ja putkien kanssa). Mutta juu, koiran voi kyllä varmaan pilata niillä liian rankoilla treeneillä liian nuorena.