Re: Sm mittaukset


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti ihan tosi? , Kesäkuun 23, 2017 kello: 18:18:00
----------------------------------------------------------------------

Re: Sm mittaukset

Vastineena juttuun: Re: Sm mittaukset, jonka kirjoitti: Oisko näin? , Kesäkuun 22, 2017 kello: 23:53:33:

Oisko näin? kirjoitti:
» ???? kirjoitti:
» » Osaako joku perustella miksei entisiä maajoukkuekoiria nyt mitata? Onko ulkomaisen tuomarin mittaustulos vakuuttavampi kuin kotimaisen? Onko nyt varmasti samat mittaustavat?
» » Ihan tasapuolisuutta mitattas sitten kaikki.
» » Voiko näihinkään mittauksiin luottaa?

» Kv-arvokisoissa tehdyt mittaukset ovat pysyviä eli koira ei voi vaihtaa siellä luokkaa, vaikka kansallisesti säkäluokka muuttuisikin. Esimerkkinä yksi medikoira mitattiin Suomessa kolleegiossa miniksi ja se pääsi MM-kilpailuihin siinä uudessa säkäluokassa, niin MM-kisoissa koira ei voinut osallistua miniluokkaan.

» Mikäli kv-arvokisoissa mitatut koirat vaihtaisivat Suomessa luokkaa, niin se vaikeuttaisi kohtuuttomasti kyseisen koiran uraa ja karsintakilpailuiden järjestelyjä. Lähtökohtana on siis se, että KV-mittaus on se luotetuin mittaus.

Miten se vaikeuttaisi karsintakilpaimujen järjestämistä? Niissä lisää Fox luokassa ja muutoin kansallisessa kokoluokassa. Jos minö nyt sattuisi olemaan eri. Urahan tulee muuttumaan monella.


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]