Jutun lähetti Rimakorkeudet alas , Tammikuun 14, 2016 kello: 15:20:09
Re: Ruotsiin uusia säkäluokkia?Vastineena juttuun: Ruotsiin uusia säkäluokkia?, jonka kirjoitti: axaaja , Joulukuun 21, 2015 kello: 19:11:22:
Mielestäni olisi hyvä alentaa rimakorkeuksia, ja A-estettä madaltaa. Koiran ei pitäisi tarvita hypätä ainakaan 5 cm yli oman säkäkorkeutensa, silloin se harrastaminen pysyisi järkevänä. Ehkä yksi uusi luokka väliin, mutta rimat matalammalle.
En ymmärrä miten nopeudet kasvaisivat vaarallisesti, jos tälläkin hetkellä medeissä voi kisata 42 cm korkuisia koiria, ja parhaimmillaan hyppäämät 35 cm rimoja. Luulisi että nämäkin koirat ovat vaarassa. Pahimmillaan joutuvat hyppäämään siis 45 cm rimoja, jolloin rimat ovat jopa 3 cm korkeammat kuin oma säkä.
Erikseen voisi olla sitten sellainen kansainvälinen luokka 3-luokassa, jossa kisakorkeudet on kansainvälisellä tasolla. Ja sinne saa osallistua kaikki 3-luokkalaiset, ja kaikki SM-kisaajat ja MM-kisoihin mielivät. Normi 3-luokassa saa sitten tavikset kisata, ja saada vaikka sen AVA:nkin, mutta ilman pienen koiran rikkomista liian korkeilla hypyillä.