Re: Ulkomailla


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti Lähestymistapaero , Kesäkuun 12, 2015 kello: 09:00:32
----------------------------------------------------------------------

Re: Ulkomailla

Vastineena juttuun: Re: Ulkomailla, jonka kirjoitti: pulla , Kesäkuun 11, 2015 kello: 21:45:45:

pulla kirjoitti:
» Olen käynyt useissa ulkomaisten kouluttajien koulutuksissa Suomessa. Osa on ollut ihan hyviäkin. Osa ei.

» Eräässä koulutuksessa kouluttaja kritisoi maksiohjaajien tekemiä vastakäännöksiä. Heillä koirat opetetaan aina kääntymään kohti ohjaajaa ja hyppäämään lyhyesti. Kokeilin kyseistä tapaa ja koirani kaarteli kauas. Toivoin neuvoja miten asia opetetaan ja koiralle piti sanoa vain jotain tyyliin "käänny". Ei kääntynyt. Asia jäi siihen ja olimme ilmeisesti sen verran huonoja että sillä vain oli väliä, että maksoimme kalliin kurssipaikan. Järjestäjä kertoi, että tämä on eurooppalaista ohjausta, jota emme vaan ymmärrä. Tuosta ei paljoa kostunut.

Tässä saatettiin törmätään siihen ongelmaan, että (hieman kärjistäen) Suomessa haetaan ratkaisua muuttamalla ohjaajan toimintaa niin, että koira saadaan suorittamaan este halutulla tavalla. Keski-Euroopassa opetetaan koira suorittamaan este toivotulla tavalla, jolloin ohjaus ei ole niin pikkutarkkaa.


----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]