Jutun lähetti vuorotyö kisaaja , Marraskuun 23, 2014 kello: 16:34:40
Re: Jälki-ilmoittautuminen?Vastineena juttuun: Re: Jälki-ilmoittautuminen?, jonka kirjoitti: TRa , Marraskuun 22, 2014 kello: 20:03:07:
Ihmettelen sitä että miten se myöhässä ilmoittautuminen on taktikointia kun ilmo sivuilta näkee paljonko osallistujia on kisoihin? No tietenkin jos ei jaksa valvoa niin myöhään että vasta aamulla katsoo osallistuja määrän.
Ainakin itsellä vuorotyö aiheuttaa sen että ei aina viimeiseen ilmoaikaan mennessä ole ihan varma että pääse kisoihin niiden alkamisaikaan tai koko kisoihin esim iltavuoro.
Joten voisivatko kisajärjestäjät ilmoittaa sen luokka ärjestyksen niin että siitä voisi laskea sen että milloin mahdollisesti oma luokka alkaa.
Sitten jos kysyy aikatauluista kisajärjestäjiltä niin vastaukset ovat tyyliin että aamulla alkaa tai luokkajärjestys/ratajärjestys on sen tai niin ainakin nyt suunnitellaan.
Ja sitten jos olen luullut tai saanut sellaisen käsityksen että esim hyppis on viimeinen rata ja jättänyt sen radat pois että ehtii yöksi töihin niin on oikeen mukava yllätys se että se kisataan sitten aamulla siinä koko luokassa ensimmäisenä. Mukava sitten kun arvoisa kisajärjestäjä saa sitten tiistai tai keskiviikkoiltana saa ilmoitettua aikataulun niin on sitten kiva häiriköidään työkavereita että onnistuisiko viikonloppuna se tai tuo vuorojen mulkkaus.
Kukaan ei näinä minun kisavuosina ole tarjonnut kun olen asiaa kysynyt että ilmoittaudu niin katsotaan että mihin startteihin sitten pääset.
Sama arpominen on noiden lähtölistojen kanssa että miksi niitä pitää venyttää niin pitkään?TRa kirjoitti:
» Itse olen päätynyt siihen, että otan kyllä jälki-ilmoja järkevään aikaan, mutta vitt.. vinoilen sen verran asiasta niin ei tarvi saman henkilön jälki-ilmoja yleensä toiseen kertaan ottaa. Siis rakentavassa hengessä kuitenkin tyylin, "meillä kuitenkin saa ilmottautua valtakinnalisesti ehkä lyhimmällä ilmoajalle yms. sagista saa halutessaan spostimuistuksen edellisenä päivänä, ja jos sittenkin aikoo unohtaa vuorokauden sisällä ilmoittautua, voi kännyynsä laittaa muistutuksen hälytykselä just samaan iltaan, että ilmoa nyt -tana, tai jää kisat väliin tai ainakin taas tulee siltä TRa:n ketkulta kettuilevaa spostia" ;) Ja puhelimella on turha yrittää jälki-ilmottautua, vain spostilla, mistä voi kopioida melko helposti ne tiedot, kunhan ne vaan kaikki jaksaisi laittaa kaikki mukaan kerralla, eikä tarvis useampaan kertaan puuttuvia kysellä. Eipä ole tarvinnut hoidella samoilta ihmisiltä jälki-ilmoja yleensä toistamiseen. Varmaan siitä silti ehkä ihan k-pää maineen saa, mutta enpä juuri välitä.. Tällä hoituu sekin pelko, että jotkut taktikoisivat mihin kisoihin menevät eikä ilmottaudu kuin vasta jälkikäteen.
» Pääasia että homma toimii ja positiivistakin palautetta on saanut joustavuudesta.» --
» - TRa