Re: Kontaktiopetukset


[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]

Jutun lähetti ??? , Huhtikuun 18, 2014 kello: 11:27:17
----------------------------------------------------------------------

Re: Kontaktiopetukset

Vastineena juttuun: Re: Kontaktiopetukset, jonka kirjoitti: TRa , Huhtikuun 17, 2014 kello: 20:56:09:

TRa kirjoitti:
» kokeilin mutta tuloksetta kirjoitti:
» » ??? kirjoitti:
» » » Kokemuksia ja mielipiteitä puoleen /vastaan perinteisen 2on2off ja juoksukontakti. Ainakin näyttää seminaareja/koulutuspäiviä juoksukontaktin puolesta pidettävän. Mietin vaan kun ei ihmiset oikein näytä jaksavan opettaa 2on2off niin kuinkas sen juoksun kanssa ? Ja esim kaikki puomit eivät ole saman mittaisia. Miten se vaikuttaa asiaan? Olisi mielenkiintoista saada asiaan perehtyneiltä mielipiteitä ja puolueeton arvio
» » » huonoista ja hyvistä puolista.

» » Mulla pieni mini koira ja puolisen vuotta sitkeästi treenasin erään "gurun" ohjeilla ja lähettelin välillä videoita, kun ei vaan onnistunu.
» » Sitten hermostuin ja vaihdoin 2o2o.

» » Ja mitä olen seurannut muutamia, niin ei kyllä kenelläkään ole kovinkaan varma onnistumisprosentti.
» » Toki silloin kun sattuu tassu kontaktille osumaan niin hemmetin nopeahan se on, mutta omasta mielestäni tosi epävarma.

» Puomiin en ota kantaa, mutta olen sen 20 vuotta mitä agilitya
» harrastanut joka välissä kentän laidalla ja muussa yhteydessä aina kun on vaan
» puheeksi tullut, että kuka hullu opetaaa pysäytyskontaktia A:lle jo sen etuupään
» rasituksenkin vuoksi. On se vaan helkutin hyvä, jos nyt vihdoin alkaa suuremmassa
» määrin muutkin olla samaa mieltä.

» Väitän vielä, että omat koirat olleet alkuopetuksen jälkeen A:n kontaktilla varmempia
» kuin suurin osa pysäytyskontaktilla opetetuista. OK, kun olen (liki kaikila) käyttänyt
» "länkiä" niitä on pitänyt kiikuttaa treeneihin aina mukana, jos ei ole ollut valmiina
» kentän laidalla, muuta haittaa sitä ei siten ole ollutkaan.

» Puomista vaan, että miksi pitää valita, miksei opeta kumpaakin?
» https://www.youtube.com/watch?v=H9pJFYIEECU
» --
» - TRa

Kiitos hyvistä vastauksista mietin aikanani myös längiä. Jos niillä esim haluaisin mini koirallani vahvistaa juoksu A:ta niin onko "myöhäistä'" ? Tämä kysymys siksi, että yksi suosittu kouluttaja on sitä mieltä, että ne pitäisi ottaa heti alkeisopetukseen käyttöön eikä "korjaamaan" kontakteja myöhemmin niistä ei kuulemma ole hyötyä ?



----------------------------------------------------------------------

Vastineet / Follow Ups:





[ Vastineet / Follow Ups ] [ Agilitysivujen juttupalsta / The message board of the Agility pages ] [ Vain aloitusotsikot / only starting Subjects ] [ FAQ ]