Jutun lähetti Tilastoihin hurahtanut , Huhtikuun 16, 2019 kello: 21:34:04
Tulosten julkaisuMiksi kaikista kilpailuista ei julkaista tuloksia? Ja miksi ne eivät voisi olla kaikki jossain yhdessä ja samassa osoitteessa saatavilla?
Jutun lähetti Tämä! , Huhtikuun 19, 2019 kello: 08:45:45
Vastineena juttuun: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Tilastoihin hurahtanut , Huhtikuun 16, 2019 kello: 21:34:04:Tilastoihin hurahtanut kirjoitti:
» Miksi kaikista kilpailuista ei julkaista tuloksia? Ja miksi ne eivät voisi olla kaikki jossain yhdessä ja samassa osoitteessa saatavilla?Ihan samaa olen ihmetellyt. Suurin osa tuloksista taitaa näkyä tolleri.netin kautta, mutta miksi muutama seura ei käytä tätä ainakin kisaajan ja lajin seuraajan kannalta erinomaista palvelua? Maksaako se jotain vai mistä kiikastaa? Miksi esim. Ylökk ei käytä palvelua?
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Tämä! , Huhtikuun 19, 2019 kello: 08:45:45:Tolleri.net:iin tulevat tuolta Eskolan Timon tulospalvelusoftan kautta.
Ja on maksullinen palvelu, mutten nyt muista hintaa. Samalla softalla tietääkseni myös muitakin toimintoja, joista varmaan joku viisaampi kertoo enemmän.
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Vesku , Huhtikuun 19, 2019 kello: 09:31:45:Kaikki tulokset lähetetään liittoon. Miksi tulostietokannasta ei voi julkaista tuloksia jossain liiton palvelussa, miksi nämä on jonkin yksittäisen ihmisen maksullisen toiminnan takana? Eikö tämä voisi toimia pikemminkin
niin, että liitto maksaa tälle yksittäiselle ihmiselle jonkin palkkion ylläpidosta ja kaikki liittoon tulleet tulokset olisi kaikkien luettavissa?
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Marika Vuori , Huhtikuun 19, 2019 kello: 11:13:53:Kuten aiemmin totesin, niin tuo tulospalvelu on vain osa suurempaa kokonaisuutta, johon kuuluu myös tietääkseni likimain kaikki kisatoiminta, ilmoa lukuunottamatta.
Ja muistan lukeneeni hallituksen arkistoista, että tätä on myös liitolle tarjottu jossain muodossa, mutta ei hyväksytty. Hinnoista en lähde kiistelemään, koska kukaan muu kuin softan tekijä itse, ei voi tietää hintalappua työlle, jota on saatettu tehdä ja pitää yllä vuosia samoilla tuntimäärillä kuin "normi"-duunari. Se miksi ei tällaista palvelua kaikille ole kustannettu, ei selviä täältä ikävä kyllä.
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Vesku , Huhtikuun 19, 2019 kello: 14:09:40:Oishan se hienoa että landelastakin näkyisi kisojen tulokset reaaliajassa, mutta ei.
On vielä yhdistyksiä missä tulokset eivät näy missään, ei reaali tai myöhäisajassa. Nämä seurat voisivat panostaa hieman jotta näkisi tulosket edes jostain..
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Edes jossain , Huhtikuun 25, 2019 kello: 14:29:14:Nämä seurat ovat oman valintansa tehneet ja heillä on siihen oikeus.
Mutta yleensä sieltä löytyy oma kanavansa ilmoittaa tulokset esim. seuran omien nettisivujen kautta.
Kyllähän se hienoa olisi, jos kaikki tulokset löytyisi ja päivittyisi reaaliajassa yhteen paikkaan. Rankingit aina ajan tasalla ja oman koiran tulokset näkösällä heti tulosten vahvistuksen jälkeen.
No... Aika näyttää mihin päin mennään, kauanko kehitys kestää ja minkä verran uhrauksia vielä pitää tehdä, ennen kuin nykyjärjestelmästä tuo kaikki löytyy tarjottavaksi "ilmaisena" palveluna kaikille jäsenseuroille.
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Marika Vuori , Huhtikuun 19, 2019 kello: 11:13:53:Marika Vuori kirjoitti:
» Kaikki tulokset lähetetään liittoon. Miksi tulostietokannasta ei voi julkaista tuloksia jossain liiton palvelussa, miksi nämä on jonkin yksittäisen ihmisen maksullisen toiminnan takana? Eikö tämä voisi toimia pikemminkin
» niin, että liitto maksaa tälle yksittäiselle ihmiselle jonkin palkkion ylläpidosta ja kaikki liittoon tulleet tulokset olisi kaikkien luettavissa?Koska vuosikokous kaikessa viisaudessaan päätti, että KITUa ei saa kehittää, ja siitä on seurannut että sitä ei saa tehdä ei rahalla eikä vapaaehtoisvoimin. Voit antaa tästä palautteen suoraa oman seurasi kokousedustajalle.
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Vesku , Huhtikuun 19, 2019 kello: 14:09:40:Kyseessä on Tulosohjelma. Sen tärkein tehtävä on, että siihen syötetään kisojen tulokset ja ne voidaan helposti lähettää SAGI:n järjestelmään.
Itse sovelluksen käytöstä sen omistaja veloittaa jonkin summan ja SAGI toimii siinä käsittääkeni ainoastaan välittäjänä. Eli kaikki kyseistä ohjelmaa käyttävät yhdistykset maksavat sen käytöstä SAGI:n kautta ohjelman omistajalle.
Edellisen lisäksi siinä on erinäisiä muitakin ominaisuuksia, joista yksi on tulosten julkaiseminen tolleri.netin palvelussa. Tämä osio on seuroille lisämaksullinen.Vesku kirjoitti:
» Kuten aiemmin totesin, niin tuo tulospalvelu on vain osa suurempaa kokonaisuutta, johon kuuluu myös tietääkseni likimain kaikki kisatoiminta, ilmoa lukuunottamatta.
» Ja muistan lukeneeni hallituksen arkistoista, että tätä on myös liitolle tarjottu jossain muodossa, mutta ei hyväksytty. Hinnoista en lähde kiistelemään, koska kukaan muu kuin softan tekijä itse, ei voi tietää hintalappua työlle, jota on saatettu tehdä ja pitää yllä vuosia samoilla tuntimäärillä kuin "normi"-duunari. Se miksi ei tällaista palvelua kaikille ole kustannettu, ei selviä täältä ikävä kyllä.
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Timo Teileri , Lokakuun 5, 2019 kello: 09:57:50:Mistä tämä päätelmä on tehty, että tolleri erikseen maksaa? Käsittääkseni se on vain toimittaa netti kisapaikalle (älypuhelimesta jakaa) ja laittaa ruksi kohtaan "lähetä tulokset nettiin"
Timo Teileri kirjoitti:
» Kyseessä on Tulosohjelma. Sen tärkein tehtävä on, että siihen syötetään kisojen tulokset ja ne voidaan helposti lähettää SAGI:n järjestelmään.
» Itse sovelluksen käytöstä sen omistaja veloittaa jonkin summan ja SAGI toimii siinä käsittääkeni ainoastaan välittäjänä. Eli kaikki kyseistä ohjelmaa käyttävät yhdistykset maksavat sen käytöstä SAGI:n kautta ohjelman omistajalle.
»
» Edellisen lisäksi siinä on erinäisiä muitakin ominaisuuksia, joista yksi on tulosten julkaiseminen tolleri.netin palvelussa. Tämä osio on seuroille lisämaksullinen.» Vesku kirjoitti:
» » Kuten aiemmin totesin, niin tuo tulospalvelu on vain osa suurempaa kokonaisuutta, johon kuuluu myös tietääkseni likimain kaikki kisatoiminta, ilmoa lukuunottamatta.
» » Ja muistan lukeneeni hallituksen arkistoista, että tätä on myös liitolle tarjottu jossain muodossa, mutta ei hyväksytty. Hinnoista en lähde kiistelemään, koska kukaan muu kuin softan tekijä itse, ei voi tietää hintalappua työlle, jota on saatettu tehdä ja pitää yllä vuosia samoilla tuntimäärillä kuin "normi"-duunari. Se miksi ei tällaista palvelua kaikille ole kustannettu, ei selviä täältä ikävä kyllä.
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Maksaako oikeasti? , Lokakuun 14, 2019 kello: 14:06:42:Maksaako oikeasti? kirjoitti:
» Mistä tämä päätelmä on tehty, että tolleri erikseen maksaa? Käsittääkseni se on vain toimittaa netti kisapaikalle (älypuhelimesta jakaa) ja laittaa ruksi kohtaan "lähetä tulokset nettiin"Hienoa, jos tilanne on muuttunut. Oletko varma, että tilanne on noin - olisihan se joillekin vielä ehkä arvokas tieto.
Minulla on jo pitkä aika siitä, kun tuota omassa seurassa käytiin lävits ja silloin siitä oli lisämaksu.»
» Timo Teileri kirjoitti:
» » Kyseessä on Tulosohjelma. Sen tärkein tehtävä on, että siihen syötetään kisojen tulokset ja ne voidaan helposti lähettää SAGI:n järjestelmään.
» » Itse sovelluksen käytöstä sen omistaja veloittaa jonkin summan ja SAGI toimii siinä käsittääkeni ainoastaan välittäjänä. Eli kaikki kyseistä ohjelmaa käyttävät yhdistykset maksavat sen käytöstä SAGI:n kautta ohjelman omistajalle.
» »
» » Edellisen lisäksi siinä on erinäisiä muitakin ominaisuuksia, joista yksi on tulosten julkaiseminen tolleri.netin palvelussa. Tämä osio on seuroille lisämaksullinen.» » Vesku kirjoitti:
» » » Kuten aiemmin totesin, niin tuo tulospalvelu on vain osa suurempaa kokonaisuutta, johon kuuluu myös tietääkseni likimain kaikki kisatoiminta, ilmoa lukuunottamatta.
» » » Ja muistan lukeneeni hallituksen arkistoista, että tätä on myös liitolle tarjottu jossain muodossa, mutta ei hyväksytty. Hinnoista en lähde kiistelemään, koska kukaan muu kuin softan tekijä itse, ei voi tietää hintalappua työlle, jota on saatettu tehdä ja pitää yllä vuosia samoilla tuntimäärillä kuin "normi"-duunari. Se miksi ei tällaista palvelua kaikille ole kustannettu, ei selviä täältä ikävä kyllä.
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: Timo Teileri , Lokakuun 18, 2019 kello: 13:09:17:Timo Teileri kirjoitti:
» Maksaako oikeasti? kirjoitti:
» » Mistä tämä päätelmä on tehty, että tolleri erikseen maksaa? Käsittääkseni se on vain toimittaa netti kisapaikalle (älypuhelimesta jakaa) ja laittaa ruksi kohtaan "lähetä tulokset nettiin"» Hienoa, jos tilanne on muuttunut. Oletko varma, että tilanne on noin - olisihan se joillekin vielä ehkä arvokas tieto.
» Minulla on jo pitkä aika siitä, kun tuota omassa seurassa käytiin lävits ja silloin siitä oli lisämaksu.En kyllä usko että tolleri-netin käyttäminen on ikinä mitään maksanut. Siis sinne laittaa tuloksia. Sekoitat varmaan johonkin toiseen juttuun, esimerkiksi Agimetin ja Asperin ajanoton laajennuksiin, mitkä olet käsittääkseni maksullisia lisäpalikoita.
Muistan tuon tollerin maksuttomuuden siitä, että oltiin varmaan ensimmäisiä jotka sitä kokili käyttää. Enkä olisi edes sitä alkanut kokeilemaan ilman tekjän yllyttämistä, koska meillä oli jo toimiva tulospalvelu nettiin. Eli en todellakaan siitä olisi mitään maksanut, joten ei voinut olla maksullinen.
--
- TRa
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: TRa , Lokakuun 30, 2019 kello: 22:28:13:Samaa mieltä, eihän Tollerin tuloksien syöttö ole muuta kuin täpän laittaminen laatikkoon (ja toimiva netti koneessa).
Eli ei muuta kuin tavaamaan käyttöohjetta
Maksullisia sitten ne tulospalvelunäytöt
TRa kirjoitti:
» Timo Teileri kirjoitti:
» » Maksaako oikeasti? kirjoitti:
» » » Mistä tämä päätelmä on tehty, että tolleri erikseen maksaa? Käsittääkseni se on vain toimittaa netti kisapaikalle (älypuhelimesta jakaa) ja laittaa ruksi kohtaan "lähetä tulokset nettiin"» » Hienoa, jos tilanne on muuttunut. Oletko varma, että tilanne on noin - olisihan se joillekin vielä ehkä arvokas tieto.
» » Minulla on jo pitkä aika siitä, kun tuota omassa seurassa käytiin lävits ja silloin siitä oli lisämaksu.» En kyllä usko että tolleri-netin käyttäminen on ikinä mitään maksanut. Siis sinne laittaa tuloksia. Sekoitat varmaan johonkin toiseen juttuun, esimerkiksi Agimetin ja Asperin ajanoton laajennuksiin, mitkä olet käsittääkseni maksullisia lisäpalikoita.
» Muistan tuon tollerin maksuttomuuden siitä, että oltiin varmaan ensimmäisiä jotka sitä kokili käyttää. Enkä olisi edes sitä alkanut kokeilemaan ilman tekjän yllyttämistä, koska meillä oli jo toimiva tulospalvelu nettiin. Eli en todellakaan siitä olisi mitään maksanut, joten ei voinut olla maksullinen.
» --
» - TRa
Vastineena juttuun: Re: Tulosten julkaisu, jonka kirjoitti: il manen , Lokakuun 31, 2019 kello: 08:57:25:Olen väärässä Tolleri.net -"laajennuksen" suhteen. Se, mitä muistelin oli tämä:
"Uusi ohjelmaversio sisältää seuraavat parannukset:
- Ohjelman mukana toimitetaan laajennus, jonka avulla voi syöttää tuloksia verkon yli. Laajennus käynnistetään extensions hakemistosta tuplaklikkaamalla InputResults.jar tiedostoa. Tulosohjelman HTTP-palvelin pitää käynnistää, jotta laajennus saa yhteyden tulosohjelmaan."
Tuolla oli muistaakseni oma kustannuksensa, mutta se tosiaan oli jo 4v ennen tolleri.net -mahdollisuutta.Nuo ajanottolaitteiden laajennkust tulivat vielä aiemmin (ja olivat lisämaksullisia), mutta ei ole tarvetta, kun ei ole sellaisia laitteita, jotka voisi yhdistää :)
Täytynee siis ensi kevääksi etsiä joku ystävällinen sielu, joka lainaa kännykkäänsä hotspotiksi
il manen kirjoitti:
» Samaa mieltä, eihän Tollerin tuloksien syöttö ole muuta kuin täpän laittaminen laatikkoon (ja toimiva netti koneessa).» Eli ei muuta kuin tavaamaan käyttöohjetta
» Maksullisia sitten ne tulospalvelunäytöt
»
» TRa kirjoitti:
» » Timo Teileri kirjoitti:
» » » Maksaako oikeasti? kirjoitti:
» » » » Mistä tämä päätelmä on tehty, että tolleri erikseen maksaa? Käsittääkseni se on vain toimittaa netti kisapaikalle (älypuhelimesta jakaa) ja laittaa ruksi kohtaan "lähetä tulokset nettiin"» » » Hienoa, jos tilanne on muuttunut. Oletko varma, että tilanne on noin - olisihan se joillekin vielä ehkä arvokas tieto.
» » » Minulla on jo pitkä aika siitä, kun tuota omassa seurassa käytiin lävits ja silloin siitä oli lisämaksu.» » En kyllä usko että tolleri-netin käyttäminen on ikinä mitään maksanut. Siis sinne laittaa tuloksia. Sekoitat varmaan johonkin toiseen juttuun, esimerkiksi Agimetin ja Asperin ajanoton laajennuksiin, mitkä olet käsittääkseni maksullisia lisäpalikoita.
» » Muistan tuon tollerin maksuttomuuden siitä, että oltiin varmaan ensimmäisiä jotka sitä kokili käyttää. Enkä olisi edes sitä alkanut kokeilemaan ilman tekjän yllyttämistä, koska meillä oli jo toimiva tulospalvelu nettiin. Eli en todellakaan siitä olisi mitään maksanut, joten ei voinut olla maksullinen.
» » --
» » - TRa