Jutun lähetti Usa , Maaliskuun 8, 2017 kello: 19:57:20
Tornion EO-karsintojen järjestelyt
Sagin mukaan Tornion EO-karsintoihin saavat osallistua kaikki kolmosluokan koirakot.
Onko tähän kuulunut mitään perustetta?Entä kun kisakalenterissa lukee, että on kolme agi-starttia? Vantaalla ja Tampereella on kuitenkin ollut myös hyppyrata!
Eikö näiden karsintojen ole kuitenkin tarkoitus olla vertailukelpoisia keskenään?
Jutun lähetti Kokemus , Maaliskuun 8, 2017 kello: 21:36:34
Vastineena juttuun: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Usa , Maaliskuun 8, 2017 kello: 19:57:20:Usa kirjoitti:
»
» Sagin mukaan Tornion EO-karsintoihin saavat osallistua kaikki kolmosluokan koirakot.
» Onko tähän kuulunut mitään perustetta?Tarvitseeko tuohon mitään ihmeempää perustelua olla? Jo Tampereen ja Espoon EO-karsinnoissa ilmoittautuminen avattiin lopulta kaikille, joten kai Sagissa on vain oletettu, että ei Tornioon aiempia kisoja suurempaa ryntäystä tule ja samalla vaivalla voidaan pitää ilmoittautuminen alusta asti auki kaikille. Osallistumiskriteerithän ovat samat enintään 160 / kokoluokka rankingin mukaisessa järjestyksessä.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Kokemus , Maaliskuun 8, 2017 kello: 21:36:34:Ymmärtäisin, että sinne saa mennä kaikki kolmosluokan koirat kisaamaan. Eli ei olisi mitään 160 rajaa.
"Kilpailuihin voi ilmoittautua suoraan kaikki kolmosluokan koirakot. " lukee sivustolla.
Mielestäni on väärin, että sääntöjä muutellaan vai onko niitä muuteltu ? . Toiset vetää pitkin Suomea nollia metsästämässä ja ranking-pisteitä saadakseen. Lopuksi lässähtää koko systeemi, ja kaikki saa tulla ; ensin ilmoittautuu eka karsintaan ne 160, sitten toisessa jo avataan kaikille ja nyt kolmannessa karsinnassa saa tulla suoraan kaikki kolmosen koirat paikalle.
Totuus taitaa olla raha. Todella menestymisen mahdollisuuksia ei pohjoisesta irtoa, niin kaikki vaan paikalle ettei tule tappiota.
Sinällään on hienoa, että kisoja järjestetään tasaisesti ympäri Suomea. Onko vielä niin, että yhdellä kentällä kisataan ( taitaa olla pieni halli)?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: noname , Maaliskuun 10, 2017 kello: 08:00:51:On toi munkin mielestä vähän hölmöä..
Mulla just koira nousi kolmosiin, ei ole kisannutkaan vielä, ehkä sekin pääsisi Tornioon EO-karsintoihin.
Aika epäreilua niille jotka ovat pyrkineet Ranking-listalla nousemaan 160 koirakon joukkoon, kun sinne pääsisi sellainen joka just aloitti kisaamisenkin kolmosissa eikä ole millään ranking-listalla. Tietty eihän koirakot riitä kolmeen osakilpailuun, kun ei kaikki jaksa käydä joka kisassa.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: No niimpä , Maaliskuun 10, 2017 kello: 08:26:02:No niimpä kirjoitti:
» On toi munkin mielestä vähän hölmöä..» Mulla just koira nousi kolmosiin, ei ole kisannutkaan vielä, ehkä sekin pääsisi Tornioon EO-karsintoihin.
» Aika epäreilua niille jotka ovat pyrkineet Ranking-listalla nousemaan 160 koirakon joukkoon, kun sinne pääsisi sellainen joka just aloitti kisaamisenkin kolmosissa eikä ole millään ranking-listalla. Tietty eihän koirakot riitä kolmeen osakilpailuun, kun ei kaikki jaksa käydä joka kisassa.
Ei oo mitää järkee lähteä kovi kauas kisoihi mistä ei saa edes merkintää mahdollisista nollista. Jos siis et kärkeä hätyyttele ja EO-edustusta havittele. Siispä on vaan eräänlaiset epikset 😔
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Miksi lähtisi pitkälle , Maaliskuun 10, 2017 kello: 08:41:44:Vantaan karsintoihin ilmoittautumista ei kylläkään avattu kaikille kolmosluokan koirakoille, vaan rankingissa piti olla sijoitus, eli joku minimaalinen pistemäärä. Tampereelle ja Tornioon pääsi myös ilman pisteitä.
.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Miksi lähtisi pitkälle , Maaliskuun 10, 2017 kello: 08:41:44:Se on tosiaan vähän outoa, ettei näistä kisoista saa merkintää kisakirjaan, jos kerran on arvokisat, niin kyllä niistä pitäisi merkintä saada.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: No niimpä , Maaliskuun 10, 2017 kello: 08:26:02:No niimpä kirjoitti:
» On toi munkin mielestä vähän hölmöä..» Mulla just koira nousi kolmosiin, ei ole kisannutkaan vielä, ehkä sekin pääsisi Tornioon EO-karsintoihin.
» Aika epäreilua niille jotka ovat pyrkineet Ranking-listalla nousemaan 160 koirakon joukkoon, kun sinne pääsisi sellainen joka just aloitti kisaamisenkin kolmosissa eikä ole millään ranking-listalla. Tietty eihän koirakot riitä kolmeen osakilpailuun, kun ei kaikki jaksa käydä joka kisassa.
suoraan sanottuna aivan hanurista, että keräät nollia että pääset karsintoihin, ja sitten tuonne pääsee kellä pelimerkkejä riittää lähteä, ja voit saada sillä yhdellä nollalla joukkuepaikan!Erittäin epäoikeudenmukaista ja epätasa-arvoista. ei toteudu hyvä henki
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: EiBortsunOmistaja , Maaliskuun 10, 2017 kello: 09:44:39:EiBortsunOmistaja kirjoitti:
» Se on tosiaan vähän outoa, ettei näistä kisoista saa merkintää kisakirjaan, jos kerran on arvokisat, niin kyllä niistä pitäisi merkintä saada.Mitkähän arvokisat EO-karsinnat niinkun on? Jos voitat ne, niin minkä arvon saat?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: perseestä , Maaliskuun 10, 2017 kello: 10:21:04:perseestä kirjoitti:
» No niimpä kirjoitti:
» » On toi munkin mielestä vähän hölmöä..» » Mulla just koira nousi kolmosiin, ei ole kisannutkaan vielä, ehkä sekin pääsisi Tornioon EO-karsintoihin.
» » Aika epäreilua niille jotka ovat pyrkineet Ranking-listalla nousemaan 160 koirakon joukkoon, kun sinne pääsisi sellainen joka just aloitti kisaamisenkin kolmosissa eikä ole millään ranking-listalla. Tietty eihän koirakot riitä kolmeen osakilpailuun, kun ei kaikki jaksa käydä joka kisassa.
»
» suoraan sanottuna aivan hanurista, että keräät nollia että pääset karsintoihin, ja sitten tuonne pääsee kellä pelimerkkejä riittää lähteä, ja voit saada sillä yhdellä nollalla joukkuepaikan!» Erittäin epäoikeudenmukaista ja epätasa-arvoista. ei toteudu hyvä henki
Jos ei pelimerkit riitä lähteä Kemiin, niin ei ne kyllä riitä sitten lähteä sinne Italiaankaan ? Tasa-arvoa tässä on mielestäni juuri yritetty pitää mielessä kun nämä kolmannet karsintakilpailut ovat pohjoisessa. Osalle näkin kisat ovat vain isot epikset ja aika pieni porukka siellä on oikeasti valmis tosissaan hakemassa EO-paikkaa. Ei kai ihmisiä voida pakottaa osallistumaan karsintoihin kun kerran on rankingissa alle 160 sijoituksella vain sen takia että sinne sitten pääsee "huonompia" koirakoita ja sinulla olisi parempi mieli :)
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: ei niin pyllystä , Maaliskuun 10, 2017 kello: 10:44:33:Kyllähän karsinnoissa pitäisi olla samat säännöt ja ohjeet alusta loppuun. Näin se luo kaikille tasa-arvoisen paikan osallistua - tai olla osallistumatta. Samalla voit suunnitella ja taktikoida, miten varmistelet paikkaasi tai osallistut epis-mielessä.
On tietysti taloudellisesti liitollekin rankkaa kyytiä porukkaa järkkäämään kisoja toiselle puolelle Suomea. Tällä "kaikki kisaa" -menetelmällä saadaan kuluja peitettyjä.
Tutustuin tuohon paikkakuntaan ja halliin netin kautta. Onhan se eksoottista lähteä kisaamaan, mutta kun tuo Tornio on pikkusen "takapajula". Ei oikein majoitusmahdollisuuksia lähellä, ei kulje juna / lentokone kuin n. 30 kilometrin päähän. Taksilla joutuisi suhaamaan satasien edestä. Yövyt lähikaupungissa. Ei mitään ns. kävelymatkan päässä. Pissit bajamajaan pakkasella... Asuntovaunualue avataan toukokuussa.
Osallehan se on "kerran elämässä" tuuletuksen paikka, kun nyt pääsee osallistumaan EO-karsintaan kun ei pisteet siihen riittäneet. Hurja kokemus vai mitä ?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: no joo , Maaliskuun 10, 2017 kello: 10:57:35:no joo kirjoitti:
» Kyllähän karsinnoissa pitäisi olla samat säännöt ja ohjeet alusta loppuun. Näin se luo kaikille tasa-arvoisen paikan osallistua - tai olla osallistumatta. Samalla voit suunnitella ja taktikoida, miten varmistelet paikkaasi tai osallistut epis-mielessä.» On tietysti taloudellisesti liitollekin rankkaa kyytiä porukkaa järkkäämään kisoja toiselle puolelle Suomea. Tällä "kaikki kisaa" -menetelmällä saadaan kuluja peitettyjä.
» Tutustuin tuohon paikkakuntaan ja halliin netin kautta. Onhan se eksoottista lähteä kisaamaan, mutta kun tuo Tornio on pikkusen "takapajula". Ei oikein majoitusmahdollisuuksia lähellä, ei kulje juna / lentokone kuin n. 30 kilometrin päähän. Taksilla joutuisi suhaamaan satasien edestä. Yövyt lähikaupungissa. Ei mitään ns. kävelymatkan päässä. Pissit bajamajaan pakkasella... Asuntovaunualue avataan toukokuussa.
» Osallehan se on "kerran elämässä" tuuletuksen paikka, kun nyt pääsee osallistumaan EO-karsintaan kun ei pisteet siihen riittäneet. Hurja kokemus vai mitä ?
Mielestäni on vähän törkeää lähteä arvostelemaan tällaisten "faktojen" pohjalta, nuo "faktat" kun eivät pidä millään lailla paikkaansa.
Tornioon pääsee etelästä yöjunalla ja juna-asema on n. kahden kilometrin päässä hallista. Suunnilleen saman matkan päässä hallista on ainakin kolme hotellia.
Myös Tampereen karsinoihin saivat ilmoittautua kaikki kolmosluokan koirakot, eli säännöt on täysin samat Tampereen ja Tornion välillä. Vantaalle ei saanut ilmoittuatua, ellei ollut ranking-pisteitä, mutta siellä käytiin myös halli-SM-kilpailut, joten sehän ei ole täysin verrattavissa kahteen muuhun karsintaviikonloppuun.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: - , Maaliskuun 10, 2017 kello: 12:02:34:Ensinnäkin Sinulle. Kisat on Torniossa ei Kemissä, kuten oletat. Ne piti olla ISOSSA hallissa KEMISSÄ mutta nyt ne on Torniossa.
Kemistä on Tornioon noin 30 kilometriä.
Eli kommenttisi on aiheeton, asiaton ja täysin tarpeeton
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: - , Maaliskuun 10, 2017 kello: 12:02:34:No joo on oikeassa.
Kisat on Torniossa eli voit kaivaa "faktat uudelleen esille". :) ja sitten tulla kommentoimaan.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: no joo , Maaliskuun 10, 2017 kello: 12:24:51:Juna menee Kemiin, siitä Rovaniemelle eli matka junalta jatkuu resiinalla Tornioon. Juna ei kulje Tornioon.
Jos taas yöpyy Kemissä, niin Tornioon on matkaa n. 30 kilometriä ja jos ei ole omaa autoa niin taksilla tai linja-autolla ( kulkee tosi harvoin, ja siitäkin on pysäkiltä matkaa hallille ainakin googlen mukaan)Nyt näyttää olevan niin, että arvostelijat eivät edes tiedä missä kisat järjestetään.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Mukana epismielellä , Maaliskuun 10, 2017 kello: 12:31:20:Tiedän varsin hyvin, että kilpailut ovat Torniossa ja tiedän myös sen, että etelästä lähtevä ja Kolariin jatkava juna pysähtyy Tornion itäisellä asemalla osoitteessa Häklinkatu, Tornio ja tuosta osoitteesta kisapaikalle Matkailijantielle on reitistä riippuen n. 2,4km matkaa. Juna lähtee esim. pe Tampereelta klo 21:34 ja on perillä la 06:21. Matkalla ei ole vaihtoja. Seuraava juna lähtee pari tuntia myöhemmin ja myös la-su yönä juna kulkee samalla tavalla ja takaisinpäin Tornio-etelä juna tulee aivan vastaavasti yön yli.
Tornion hallista Matkailijantieltä Tornion keskustaan on n. 3,4km matkaa ja Tornion keskustasta löytyy ainakin kolme hotellia: Olof, Mustaparta ja Park Hotel.
Tornion halli on n. 2600 neliötä ja Tampereen halli, jossa ekat karsinnat pidettiin, on noin 2900 neliötä, eli kovin suuresta kokoerosta hallien välillä ei ole kyse.
Mitä muita faktoja vielä tarvitsette?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: - , Maaliskuun 10, 2017 kello: 13:07:07:Selvitäs vielä, miten onnistuu Torniossa autojuna -homma eli onnistuuko purku siinä vai kenties jossakin muualla.
Jos vaikka Joensuusta lähtee pe päivällä klo15.50 niin on Torniossa klo 6.21 lauantaina aamulla. Aika kyyti,ja vaihtoja päälle.
Kolarin juna on ainoa, mutta kulkee harvoin - ei edes joka päivä. Varmistatko vielä, että onko niin että jos la kisaa iltaan asti, niin takaisin pääsee juna-bussi systeemillä joensuuhun esimerkiksi maanantaiksi (lähtö su noin 18 maissa) . Eli onko tämä sinun mielestä joustavaa liikkumista ?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: lisäkyssä , Maaliskuun 10, 2017 kello: 14:16:35:Tässä missään helvetin joustavista liikkumisista tai Joensuista ollut kyse, vaan siitä, että jos ja kun joku väittää, että Tornioon ei pääse junalla tai siellä ei ole hotelleja, niin se on paskapuhetta.
Ja kyllä, niitä aikatauluja on katsottu sen mukaan, että yöjunavaihtoehtoa käyttävät etelästä tulevat ehtisivät juniin, koska useampi ihan oikeasti on jo varannut liput tuohon Torniossa pysähtyvään junaan.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: - , Maaliskuun 10, 2017 kello: 14:28:10:Onneksi ne EO-kisat on aina jossain "sivistyksessä", missä on olosuhteet kohdillaan..
Eli jos on hankala päästä Tornioon, niin kandee ehkä unohtaa ne Euroopan kohteetkin.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Miksi lähtisi pitkälle , Maaliskuun 10, 2017 kello: 08:41:44:
» Ei oo mitää järkee lähteä kovi kauas kisoihi mistä ei saa edes merkintää mahdollisista nollista. Jos siis et kärkeä hätyyttele ja EO-edustusta havittele. Siispä on vaan eräänlaiset epikset 😔Eli riippuen asuinpaikasta, Tampereen ja Vantaan kisat oli epikset ja nyt pääsee oikeisiin kisoihin :-)
Enimmäkseen SM-kisat ym ovat jossain Etelä-Suomen syrjäkylässä, kyllä siinä saa matkoja miettiä, että ehtii maanantaiaamuksi töihin.
Hassua tämä valittaminen täällä. Se kisaa joka haluaa ja pääsee.
Vastineena juttuun: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Usa , Maaliskuun 8, 2017 kello: 19:57:20:No eipä tuonne Tornioon tunkua silti näytä olevan... Liekö persnettoa tulee järjestäjillekin. Harmi.
.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: osallistuja , Maaliskuun 12, 2017 kello: 18:36:16:Osallistumisaikaahan on 20.3 asti. Älä vielä sano!
Toivottavasti tulee osallistujia reilusti!
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Hahhahhaa , Maaliskuun 10, 2017 kello: 15:23:52:Hahhahhaa kirjoitti:
» Onneksi ne EO-kisat on aina jossain "sivistyksessä", missä on olosuhteet kohdillaan..
» Eli jos on hankala päästä Tornioon, niin kandee ehkä unohtaa ne Euroopan kohteetkin.Eipä tuonne Tampereen tai Vantaan kisoihinkaan ollut yhtään sen helpompi päästä julkisilla! Saati että hotelli olisi löytynyt kivenheiton matkan päästä hallilta.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: eos , Maaliskuun 12, 2017 kello: 19:32:30:Morjensta.
Sen verran näytti olevan kirjavaa keskustelua, että nyt on pakko puhaltaa peli poikki ja kerrottava faktat ja teen sen omalla nimellä, että voitte myöhemmin "ristiinaulia" :D
Elikkäs. Kisat järjestetään Torniossa, se on fakta. Kisapaikkana vauhtikoira-areena, joka on n.2600m2, pohjana Juta ja 15mm joustinkerros. Matto on oikaistu pariviikkoa sitten, joten siinä ei ole aaltoja.
Saapuminen Tornioon, eli yöjunalla pääseepi Tornioon siten, että se on lauantaina aamulla 6:21 Tornion itäisellä pysäkillä.
Paluu juna lähtee Torniosta sunnuntaina illalla ennen yheksää.Lentokenttä on 25min päässä Kemissä, eli jos aatellaan vaikka tamperetta niin aikapaljon lähempänä koirahallia, kuin pirkkalan kenttä :D Vantaallahan kenttä oli aikalähellä. Mutta hintaa per suunta on n.40€ täällä.
Hotelleja Torniossa on kolme, Park, Mustaparta ja Olof, joista kaksi viimeisintä on aivan uusia. Tämän lisäksi löytyy matkakoti heta, Kipparila mökkimajoitus ja leirintäalue ihan nurkan takaa. Toisin ku ehkä muualla, niin täällä "sole ku soittaa ja sanua, että avakkaappa viikonlopuksi"
Toisekseen, meillä on äärimmäisen isot parkkialueet saatavilla myös hallin ympärille, meillä oli mm. näyttely viikko sitten, jossa koiria oli n.650 ja ihmisiä tuplat, koko porukka mahtu niin halliin kuin myös autot kartanolle.
Näitten kaikkien lisäksi, met koitama saaha tarvittaessa pari pikkubussia kuskaamaan ihmisiä hotellille ja hallille, jos tuletta junalla tai lentäen. Kemistä ei kannata hotellia ottaa, mikäli majoitus järjestyy Torniosta.
Toivottavasti tämä nyt vähän selvensi ja lopettaa turhat spekulaatiot. Mulle voi kisapaikkaan liittyen laittaa suoraa sähköpostia osoitteeseen: jani.kantola(at)torkkcenter.com
torkkcenter piste com
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 13, 2017 kello: 07:08:10:Muuhun en ota kantaa, mutta Tampere-Pirkkalan lentoasemalta ajaa Tamskin hallille maksimissaan 25 minuuttia, todennäköisesti jopa vähemmän.
Ja se toinen rivi.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: tre , Maaliskuun 13, 2017 kello: 08:23:28:tre kirjoitti:
» Muuhun en ota kantaa, mutta Tampere-Pirkkalan lentoasemalta ajaa Tamskin hallille maksimissaan 25 minuuttia, todennäköisesti jopa vähemmän.» Ja se toinen rivi.
Matka siis kutakuinkin sama, olen muutamia kertoja menny valmetin konttorilta kentälle ja siinä menee sen rapia 20min. Eli matka siis kutakuinkin sama.Sitä, että moniko kisaaja nyt konneella tulee onkin toinen juttu. Plus, että kemistä nyt ei taho koneella ees päästä mihinkään, se on fakta. Tähän on koitettu saada muutosta niin yritysten kuin myös matkailutoimistojen puolelta, mutta ei. (<- oftopic)
Jos puhutaan yleisesti yleisillä kulkuneuvoilla kulkemista agilityhalleilla, niin aika hankalaa se taitaa olla. Meillä on kyllä hallinpäässä bussipysäkit, joihin pääsee osalla Tornio-Kemi-Tornio autoilla. Äkkisiltään katoin että aamulla 10aikaa pääsee Torinion keskustasta (n4km päässä hallista)
Mutta, kuten sanoin niin koitama puuhata minibussia kuskaamaan väkeä, mikäli tällaista tarvetta ilmenee.-> tiedotetaan tapahtuma sivuilla.
mainittakoon vielä, että majoitustahan kannattaa kysyä myös haaparannan puolelta. Virallisten ohjeiden mukaan koirat tulee käsitellä ekinokokkoosia vastaan, tarkemmat tiedot eviran sivuilta.
jos tässä vielä jotain muuta juolahtaa mieleen niin pitää runoilla. Kysyäkkin siis saapi, joko sähköpostilla tai täällä palstalla tapahtumasivuilla jne.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 13, 2017 kello: 08:52:50:Pakko oli vielä katsoa Eniron reittipalvelun kautta. Kilometreissä etäisyys on 22 km ja arvioitu ajoaika 18 minuuttia. Luultavasti hyvin lähellä totuutta. Pirkkalan keskustasta
ajaa Tamskin hallille noin vartin.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: tre , Maaliskuun 13, 2017 kello: 11:15:51:Kemin lentokentältä Eniron mukaan 16min.
.tre kirjoitti:
» Pakko oli vielä katsoa Eniron reittipalvelun kautta. Kilometreissä etäisyys on 22 km ja arvioitu ajoaika 18 minuuttia. Luultavasti hyvin lähellä totuutta. Pirkkalan keskustasta
» ajaa Tamskin hallille noin vartin.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Kemi , Maaliskuun 13, 2017 kello: 15:21:19:entä kauanko Kemin lentokentältä ajaa Tamskin hallille ???
toinen rivi
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: ajelija , Maaliskuun 13, 2017 kello: 22:34:14:ajelija kirjoitti:
» entä kauanko Kemin lentokentältä ajaa Tamskin hallille ???
» toinen riviMietin kuule ihan samaa, niin absurdeja viestejä tässä(kin) ketjussa.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: kisaaja , Maaliskuun 14, 2017 kello: 12:31:03:
Mutta mites se vessatilanne?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Harkinnassa , Maaliskuun 14, 2017 kello: 16:46:15:Viikonloppuna näytti olevan 7 koppia pihassa.
Vai miten se nyt olikaaan...
Harkinnassa kirjoitti:
» Mutta mites se vessatilanne?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Harkinnassa , Maaliskuun 14, 2017 kello: 16:46:15:Kannattaisikohan kysymykset esittää vaikka tapahtumapalstalla? Tuskin järjestäjät lukee tätä palstaa kovinkaan ahkerasti?
Tuollahan on mainittu jossain,että bajamajat on ainakin. Kuten aikamonessa muussakin paikassa,jossa kisoja järjestetään. Pääasiahan on,että vessat ovat siistit
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: fiksu , Maaliskuun 15, 2017 kello: 16:00:00:Kyllä on pitkä aika odottaa jos juna asemalla klo 6.21 ja kisat voi alkaa klo 8 / 9 tai jopa 10 (veikkaan 10 kun ilmoja todella vähän) . Tuleeko järjestäjä avaamaan hallin oven klo 6 maissa että pääsee matkatavaroiden kanssa halliin vai pitääkö mennä prisman abc:lle odotteleen . Onko abc pihalta aamukyytiä?
Paljonko abc:ltä halliin matka, ajattelin vaan että jos sieltä joutuu raahaan koirat, vesikanisterit ja matkakamppeet.
Pitääkö kisakamppeet pukea jo kotona vai onko pukuhuoneita käytössä? Junalla jos lähtee niin ei viitsis 12 tuntia olla kisakamppeissa.Bajamajat ... Hmm. Entä käsien pesu mahdollisuus? Onko siellä juoksevaa hanavettä? Koirille vettä?
Vai pitääkö raahata omat käsienpesu vedet ja koirien juomavedet?
Kyllä asioista pitää tiedottaa, sillä osallistuja päättää itse lähteekö arktiseen seikkailuun vai ei. Vesikanisterin kanssa kello 6 keskellä ei mitään ei kuulosta hyvältä.
Onko se matkailualue auki, missä on varma tieto? Jos ottais matkailuauton junan tilalla.
Onko halli lämmin? Näyttelyssä oli kuulema kylmä.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Kysyä saa , Maaliskuun 16, 2017 kello: 21:28:01:Kysyä saa kirjoitti:
» Kyllä on pitkä aika odottaa jos juna asemalla klo 6.21 ja kisat voi alkaa klo 8 / 9 tai jopa 10 (veikkaan 10 kun ilmoja todella vähän) . Tuleeko järjestäjä avaamaan hallin oven klo 6 maissa että pääsee matkatavaroiden kanssa halliin vai pitääkö mennä prisman abc:lle odotteleen . Onko abc pihalta aamukyytiä?
» Paljonko abc:ltä halliin matka, ajattelin vaan että jos sieltä joutuu raahaan koirat, vesikanisterit ja matkakamppeet.
» Pitääkö kisakamppeet pukea jo kotona vai onko pukuhuoneita käytössä? Junalla jos lähtee niin ei viitsis 12 tuntia olla kisakamppeissa.» Bajamajat ... Hmm. Entä käsien pesu mahdollisuus? Onko siellä juoksevaa hanavettä? Koirille vettä?
» Vai pitääkö raahata omat käsienpesu vedet ja koirien juomavedet?
» Kyllä asioista pitää tiedottaa, sillä osallistuja päättää itse lähteekö arktiseen seikkailuun vai ei. Vesikanisterin kanssa kello 6 keskellä ei mitään ei kuulosta hyvältä.
» Onko se matkailualue auki, missä on varma tieto? Jos ottais matkailuauton junan tilalla.
» Onko halli lämmin? Näyttelyssä oli kuulema kylmä.
Ehkä parempi jäädä kotiin, jos on noin vaikeeta.
Sinne menee juna etelästä joka on perillä klo 8.13
Miksi kisoihin pitäisi olla kuljetus asemalta ? Ei muissakaan kisoissa ole.
On vain extrapalvelua järjestäjän taholta, jos kuljetus onnistuu.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Minä vaan , Maaliskuun 17, 2017 kello: 04:46:12:Ei kannata lähteä, ei missään nimessä, siellähän saattaa kävellä vastaan jääkarhujakin, jotka popsii koirat ja ihmiset.
Voi elämänkevät ihmisten kykyä nähdä asiat aina vaikeimman kautta.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: wc , Maaliskuun 14, 2017 kello: 19:56:30:Noniin, kuten sanoin niin täällä sole ku soittaa niin hommat alkaapi pelaamaan. Camping tornio avaa ovensa EO-kisavieraille. Kyseisenä viikonloppuna, siellä on lisäksi yksi mökki, johon voi koiran kanssa saapua. Tähän palstalle ei voi nettiosotteita linkata, mutta googlesta löytyy ohjeet. 11-15 vastataan puhelimeen varmiimmin näin kauden ulkopuolella.
Vessoista vielä, eli bajamajat on takuulla käytössä ja siellä on käsidesit, niinkuin muuallakin bajamajoissa.
Koirille voidaan järjestää juomavettä halliin ja miksei jopa vaikka palautusjuomaakin, jos vaikka tuo vauhtikoira sen sponssais.Tapahtumapaikalla lämpötila on sen 10-15 astetta, sama on ollut näyttelyssäkin.
Ilmottautumisaikaa on vielä muutama päivä, että ei muutakuin ilmot sisään ja nauttimaan mahtavista kevätsäistä tänne pohjoiseen.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 17, 2017 kello: 08:34:34:Jani Kantola kirjoitti:
» Noniin, kuten sanoin niin täällä sole ku soittaa niin hommat alkaapi pelaamaan. Camping tornio avaa ovensa EO-kisavieraille. Kyseisenä viikonloppuna, siellä on lisäksi yksi mökki, johon voi koiran kanssa saapua. Tähän palstalle ei voi nettiosotteita linkata, mutta googlesta löytyy ohjeet. 11-15 vastataan puhelimeen varmiimmin näin kauden ulkopuolella.» Vessoista vielä, eli bajamajat on takuulla käytössä ja siellä on käsidesit, niinkuin muuallakin bajamajoissa.
» Koirille voidaan järjestää juomavettä halliin ja miksei jopa vaikka palautusjuomaakin, jos vaikka tuo vauhtikoira sen sponssais.» Tapahtumapaikalla lämpötila on sen 10-15 astetta, sama on ollut näyttelyssäkin.
» Ilmottautumisaikaa on vielä muutama päivä, että ei muutakuin ilmot sisään ja nauttimaan mahtavista kevätsäistä tänne pohjoiseen.
Hävettää nämä ruikuttajat :( Itse tulisin oitis jos koira olisi siinä kuosissa. Mukavia kisoja teille ja varmasti ilmapiiri on kannustavan leppoisa siellä. Ihan samaa ei voi aina täällä etelässä sanoa.....
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 17, 2017 kello: 08:34:34:Noniin, elikkäs niistä vessoista. Hallin vieressä on toimintakeskus, jonka olemme varanneet tapahtumaa varten. Siellä voi myös syödä lämmintä ruokaa. Pienenmpi buffa on myös hallissa.
Joku taisi kysyä prisman/abcn ja hallin välistä matkaa niin son aika tarkoin kilometri, toinen kilometri tulee junapysäkille. Keskustaan tulee n.4.5km matkaa. Camping alue on 400m päässä. Linja-autopysäkille on matkaa 50m. Kemiin n.25km, autolla menee n.20min.
Vastailemme mielellämme kysymyksiin.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 17, 2017 kello: 10:40:58:Hyvä, tämä on loistavaa tiedottamista peukku sille.
Mutta...ne jääkarhut ? Onko niistä havaintoja tältä kuukaudelta ? Jos vielä "luontokatsauksen" saisi :)
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: tiedonjanoinen , Maaliskuun 17, 2017 kello: 12:55:04:tiedonjanoinen kirjoitti:
» Hyvä, tämä on loistavaa tiedottamista peukku sille.
» Mutta...ne jääkarhut ? Onko niistä havaintoja tältä kuukaudelta ? Jos vielä "luontokatsauksen" saisi :)Jääkarhuista ei ole havaintoja muualtakuin Raunan eläinpuistosta. Tiekarhuista, jotka lienee vähintään yhtä harvinaisia kuin jääkarhut tätänykyään, on useitakin havaintoja ympäri lappia.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: tiedonjanoinen , Maaliskuun 17, 2017 kello: 12:55:04:tiedonjanoinen kirjoitti:
» Hyvä, tämä on loistavaa tiedottamista peukku sille.
» Mutta...ne jääkarhut ? Onko niistä havaintoja tältä kuukaudelta ? Jos vielä "luontokatsauksen" saisi :)Olispa tykkää-nappi :D
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Kysyä saa , Maaliskuun 16, 2017 kello: 21:28:01:Nyt jotenkin tuntuvat vaatimukset menevän MM-karsintojen tai SM-kisojen tasolle. Lähtökohtana koko tälle kilpailusarjalle oli järjestää kisat mahdollisimman lähelle normikisojen tasoa niin, ettei kustannukset karkaisi. Itsekin useaan kertaan kysyin kokouksessa siitä, minkä tasoiset kisat on tarkoitus järjestää ja mitä niillä tavoitellaan. Yleiskokous teki päätöksen kisojen tasosta ja ainakin näin lähtötietojen perusteella järjestäjä pyrkii tuota tasoa noudattamaan. Minusta on kohtuutonta odottaa järjestäjältä jotain muuta, kuin mitä yleiskokous on edellyttänyt ja toivonut.
Jos halutaan jotain muuta, se tulisi kertoa etukäteen. Lähellä normikisaa olevat kisat ovat ainakin minun silmissäni juuri sen kaltaiset, kuin mitä Torniossa nyt pyritään järjestämään. En myöskään ymmärrä miksi koko sen ajan, kun itsekin olen ollut lajissa mukana (yli 20 vuotta) on matkustaminen etelästä pohjoiseen ollut paljon vaikeampaa kuin toiseen suuntaan. On ihan tervettä, että joskus etelän väki joutuu näkemään hieman vaivaa. Minusta SAGIn yksi tehtävä on pitää huolta siitä, että arvokilpailuita on eri puolilla Suomea. Helsingin hotelleja ei saada minnekään päin Suomea, eikä se voi olla tarkoituskaan. Ensivuonna voi hyvinkin olla tilanne, ettei ainoatakaan kilpailua ole Helsingissä tai Torniossa on seuraavan kerran vastaavat kisat viiden vuoden päästä. Kenenkään ei ole syytä laskea sen varaan, että kisat ovat aina kotiovella.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 17, 2017 kello: 14:37:50:Jani Kantola kirjoitti:
» tiedonjanoinen kirjoitti:
» » Hyvä, tämä on loistavaa tiedottamista peukku sille.
» » Mutta...ne jääkarhut ? Onko niistä havaintoja tältä kuukaudelta ? Jos vielä "luontokatsauksen" saisi :)» Jääkarhuista ei ole havaintoja muualtakuin Raunan eläinpuistosta. Tiekarhuista, jotka lienee vähintään yhtä harvinaisia kuin jääkarhut tätänykyään, on useitakin havaintoja ympäri lappia.
Nyt repes :)
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: ITe , Maaliskuun 17, 2017 kello: 20:12:00:No, nyt päästiin tästäkin ongelmasta kun ensi vuoden arvokisapaikat ja EO-karsintojen paikkakunnat on julkaistu. Hohhoi taas allueellinen tasa-arvo.
Mutta on se kumma jos kisaajat eivät itse osa katsoa kartasta etäisyyttä ABC:ltä kisapaikalle. Niin ne joutuu muutkin etelään tullessa tekemään, kartta käteen ja katsomaan miten sinne kisapaikalle pääsee eikä todellakaan odotellla kisajärjestäjän hoitavan kyytejä huoltsikalta kisapaikalle.
Jos ei sitäkään osaa päättää pukeeko kisavaatteet jo kotona, junan tullessa lähemmäs asemaa, vai vasta kisapaikalle, niin ehkä on hyvä jättää kisat väliin. Mitä tämmösenkin valittaja meinaisi tehdä jos EO-joukkueeseen pääsisi? Pukea kisavaatteet jo lähtömaassa ja kiukutella kisajärjestäjälle kun tuliterät kompressiotrikoot hiertää? Anna mun kaikki kestää. Pitää olla tarpeeks hyvä että ottaa kisalipun taskuun jo aikaisemmissa karsinnoissa niin ei tarviisi edes miettiä lähteekö Tornioon vai ei.
Voin luvata, että moni pohjoisemmassa asuva on todella onnellinen Tornion kisoista kun kerrankin ei tarvitse lähteä Turkuun asti ajamaan. Pitää kuitenkin ensi vuodelle alkaa jo säästämään kisareissuihin rahaa, pohjoisesta on yhtä pitkä matka etelään kuin toisinkin päin. Tornion kisat, huom. YKSI tapahtuma vuodessa ja tämäkään ei ole arvokisa, oli hyvä kädenojennus pk-seudun ja Turun ulkopuolella asuville. Kiitos siitä, ehkä joidenkin vuosien jälkeen taas uudestaan?
Tsemppiä vielä pohjosen järjestäjille, varmasti kivat kisat tulossa :D
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: kultalusikat ja prinsessat , Maaliskuun 17, 2017 kello: 22:44:18:Yleiskokouksen päätösten mukaisesti tavallisen normikisojen järjestelytason tulisi riittää. Tästä syystä jokaisessa seurassa kannattaa harkita tulevaisuudessa omien kisojen anomista tällaiseksi karsintakisaksi, jos kiinnostusta riittää. On seurojen oma asia, mikäli ne eivät ole valmiita kisajärjestelyitä toteuttamaan. SAGIn tehtävä on pitää huolta siitä, että sen jäsenyhdistyksiä kohdellaan järjestämisoikeuden suhteen tasapuolisesti ihan jo liiton sääntöjen perusteella. Lähtökohtaisesti on jopa niin, että tasapuolinen kohtelu mahdollistaa kisojen järjestämisen ihan niissä tiloissa, joissa normaalistikin seura kisoja järjestää. Päätösten perusteella ei voida edellyttää keinotekonurmea, lämmitystä tai muuta vastaavaa. Halli-SM-kisa on ainoa, jossa voidaan katsoa voitavan osoittaa olosuhdevaatimuksia. Jos siis kisapaikka kelpaa normikisan järjestämispaikaksi tulee sen kelvata myös EO-karsintakisoihin. Tosiasiassa SAGIssa ei tällä kriteerillä edes pitäisi olla harkintavaltaa. Tämä siis sillä perusteella, mitä vuosikokouksessa päätettiin.
Kisaajien on myös syytä tyytyä normitasoon, sillä mitään sääntö- tai sopimusperustetta suuremmille vaatimuksille ei ole olemassa.
Jos tasonnostosta halutaan jotain päättää, niin se vaatii yleiskokouksen päätöksen, koska alkuperäinenkin päätös tehtiin sillä tasolla. Edes pelkkä SAGIn hallituksen päätös ei riitä. Seura saa tietysti vapaaehtoisesti nostaa palvelutasoaan vaikka pilviin, mutta se on taas seuran oma asia, ei muiden.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Sivusta seurannut , Maaliskuun 17, 2017 kello: 10:17:14:Noniin, vielä on paripäivää aikaa ilmottautua.
Mainittakoon, että Tornion kisoja tukee mm. vauhtikoira ja back on track
Vauhtikoiralta tulee lahjakortit karsintojen parhaille. Vauhtikoira fi verkkokauppahan tukee Suomen agilityliittoa 5% jokaisesta verkkokaupan kautta tehdystä ostosta.
Back On Track puolestaan lahjoittaa tuntuvat alennuskupongit tuotteilleen, sekä hyvinvointituettita.
Lisää sponsseja viritellään =) Jossei niillä Italiaan päästä niin ois ainakin iloa harrastukseen. =)
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola / Tornio Palkinnot , Maaliskuun 18, 2017 kello: 23:51:31:Jani Kantola / Tornio Palkinnot kirjoitti:
» Noniin, vielä on paripäivää aikaa ilmottautua.» Mainittakoon, että Tornion kisoja tukee mm. vauhtikoira ja back on track
» Vauhtikoiralta tulee lahjakortit karsintojen parhaille. Vauhtikoira fi verkkokauppahan tukee Suomen agilityliittoa 5% jokaisesta verkkokaupan kautta tehdystä ostosta.
» Back On Track puolestaan lahjoittaa tuntuvat alennuskupongit tuotteilleen, sekä hyvinvointituettita.
» Lisää sponsseja viritellään =) Jossei niillä Italiaan päästä niin ois ainakin iloa harrastukseen. =)
mutta Alennuskuponkeja palkinnoksi ???
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Kuponkikauppaa , Maaliskuun 19, 2017 kello: 07:33:09:Back on Track on toimittanut =) Tulee lisänä heidän tuotepalkintoon, eikai tästä nyt mieltä tarvitse pahoittaa ;).
Palkintolahjakoirteissa on muutenkin se etu, että saaja saa itse päättää valikoimasta mieluisimman tarvikkeen, eikä sitä tarvitse päättää heti.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: no joo , Maaliskuun 10, 2017 kello: 10:57:35:Mihin sitä lentokonetta ja junaa tarvii? Ainakin alaspäin on aina tultu omalla autolla 😊
taitaa olla ylöspäin pitempi matka...
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: ITe , Maaliskuun 18, 2017 kello: 11:59:25:Valitettavasti itellä on kanssa vähän sellaset olot, että meiltä pohjosen kisajärjestelijöiltä vaaditaan ihan eri palvelualttius kuin etelän järjestäjiltä. Täällä on aina järjestetty kuitenkin loistavat tapahtumat, 2004 agirotu neljällä kentällä yhtäaikaa, 2009 sm-kisat, jotka meinas mennä läskiksi, kun viikkoa ennen tapahtumaa huomattiin, että stadionin uusi siirtonurmi ei ole juurtunut -> hommattiin uusi keinonurmi.
2014 Ragit järesti ounashallissa mm-karsinnat, hommat meni erittäin hienosti sielläkin, samoin activen järjestämät sm-kisat vuotta myöhemmin.Kisapaikan kokoakin kritisoidaan pieneksi, vaikka kyseessä on Suomen suurimpia halleja, laskeskelin että olisiko neljääneksi suurin tällähetkellä n.2600m2 on halli.
Tietenkin nimimerkkien takaa kirjoittaminen ja kritisointi on helppoa, mutta toivoisin, että jokainen tulisi itse paikanpäälle ja toteaisi tapahtuman, ennenkuin heittää ihan mututuntumalla arvioita.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 19, 2017 kello: 15:46:56:Jani Kantola kirjoitti:
» Valitettavasti itellä on kanssa vähän sellaset olot, että meiltä pohjosen kisajärjestelijöiltä vaaditaan ihan eri palvelualttius kuin etelän järjestäjiltä. Täällä on aina järjestetty kuitenkin loistavat tapahtumat, 2004 agirotu neljällä kentällä yhtäaikaa, 2009 sm-kisat, jotka meinas mennä läskiksi, kun viikkoa ennen tapahtumaa huomattiin, että stadionin uusi siirtonurmi ei ole juurtunut -> hommattiin uusi keinonurmi.
» 2014 Ragit järesti ounashallissa mm-karsinnat, hommat meni erittäin hienosti sielläkin, samoin activen järjestämät sm-kisat vuotta myöhemmin.» Kisapaikan kokoakin kritisoidaan pieneksi, vaikka kyseessä on Suomen suurimpia halleja, laskeskelin että olisiko neljääneksi suurin tällähetkellä n.2600m2 on halli.
» Tietenkin nimimerkkien takaa kirjoittaminen ja kritisointi on helppoa, mutta toivoisin, että jokainen tulisi itse paikanpäälle ja toteaisi tapahtuman, ennenkuin heittää ihan mututuntumalla arvioita.
Ihmettelen olen lukenut näitä narinoita palstalla. Kuinka nämä kermapylleröt selviävät joka päiväisessä elämässä kun on kaikki niiiiiin vaikeaa ja se ekä sana on minä minä ja minun se /tämä. Itse olen täältä "etelän metsästä" ja joka halliin lyhyt matka mutta jos mahdollista niin suuntaan ylös tai itään. Meno rennompaa, kannustavampaa ja muutenkin mukavampi ilmapiiri. Niin ja ihmiset tervehtivät vielä tosiaan. Ja varmasti tulen sinne katsomaan mikä meingi siellä on kun saan asiat siihen järjestykseen.
Mukavia kisapäiviä teille ja älkää välittäkö näistä omaan napaansa kyyläjistä.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 19, 2017 kello: 15:46:56:2009 seurasin ongelmatilannetta aitiopaikalta. Moni oli panikoinut, mutta Pena taisi vaan maata sohvalla:))) Kaupunginjohtajaan oli Pena kuitenkin ollut yhteydessä ja kysynyt, että siirtyykö hoitopuolelta potilaaksi? Tuossa hullussa tilanteessa koko Torkin väki ja kaupunki toimivat todella mahtavasti. Kaupunginjohtajaakin nauratti jälkikäteen. Niin ja myös meitä muita, kun kuultiin meriselvitystä.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Sivusta seuraaja , Maaliskuun 19, 2017 kello: 17:16:55:
» Ihmettelen olen lukenut näitä narinoita palstalla. Kuinka nämä kermapylleröt selviävät joka päiväisessä elämässä kun on kaikki niiiiiin vaikeaa ja se ekä sana on minä minä ja minun se /tämä. Itse olen täältä "etelän metsästä" ja joka halliin lyhyt matka mutta jos mahdollista niin suuntaan ylös tai itään. Meno rennompaa, kannustavampaa ja muutenkin mukavampi ilmapiiri. Niin ja ihmiset tervehtivät vielä tosiaan. Ja varmasti tulen sinne katsomaan mikä meingi siellä on kun saan asiat siihen järjestykseen.
» Mukavia kisapäiviä teille ja älkää välittäkö näistä omaan napaansa kyyläjistä.
Kiitoksia, eikhän net nämäki kinkerit vielä selvitä kunnialla ;)
Toisaalta, jos asiat kääntää positiivisekski, niin kaikesta kritiikistä on se hyöty, että voidaan palvelua kehittää ja vastata ihmisten tarpeisiin, sen mukaan kuin se on mahdollsita/kannattavaa toteuttaa.
Ja son tosi, että ku pipoa pikkasen löysyttää niin elämä on moninverroin helepompaa ja son myös helekkarin paljon hauskempaa. Hamphaat irvesä tule misthän mithän ;)
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 19, 2017 kello: 20:17:44:Jani Kantola kirjoitti:
»» » Ihmettelen olen lukenut näitä narinoita palstalla. Kuinka nämä kermapylleröt selviävät joka päiväisessä elämässä kun on kaikki niiiiiin vaikeaa ja se ekä sana on minä minä ja minun se /tämä. Itse olen täältä "etelän metsästä" ja joka halliin lyhyt matka mutta jos mahdollista niin suuntaan ylös tai itään. Meno rennompaa, kannustavampaa ja muutenkin mukavampi ilmapiiri. Niin ja ihmiset tervehtivät vielä tosiaan. Ja varmasti tulen sinne katsomaan mikä meingi siellä on kun saan asiat siihen järjestykseen.
» » Mukavia kisapäiviä teille ja älkää välittäkö näistä omaan napaansa kyyläjistä.
» Kiitoksia, eikhän net nämäki kinkerit vielä selvitä kunnialla ;)
» Toisaalta, jos asiat kääntää positiivisekski, niin kaikesta kritiikistä on se hyöty, että voidaan palvelua kehittää ja vastata ihmisten tarpeisiin, sen mukaan kuin se on mahdollsita/kannattavaa toteuttaa.
»
» Ja son tosi, että ku pipoa pikkasen löysyttää niin elämä on moninverroin helepompaa ja son myös helekkarin paljon hauskempaa. Hamphaat irvesä tule misthän mithän ;)Varmasti hyvät kisat ja totta tuokin harva osaa ottaa (aiheettoman) kritiikin noin hyvin vastaan :) Ei täällä etelässä tuollaisia erikoispalveluita ole tarjolla. Sinänsä alkaa olla kohta syytä kun katsoo kisaajien osanottaja määriä niin aletaan kilpailemaan sillä palvelulla. Muuten alkaa ahdistamaan hallin lainan eräpäivän lähestyessä.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 19, 2017 kello: 08:52:11:Jani Kantola kirjoitti:
» Back on Track on toimittanut =) Tulee lisänä heidän tuotepalkintoon, eikai tästä nyt mieltä tarvitse pahoittaa ;).» Palkintolahjakoirteissa on muutenkin se etu, että saaja saa itse päättää valikoimasta mieluisimman tarvikkeen, eikä sitä tarvitse päättää heti.
Voi ei. Kisoja ei ole edes pidetty ja NYT JO nämä lahjat agilitymaailmalle valittavat palkinnoista :D Kuponkeja muiden palkintojen LISÄKSI, kuulostaa kyllä kerrassaan aiheelta mistä kannattaa mielensä pahoittaa.
Tsemppiä Jani ja muut! Torniossa on aina toiminut kisat hienosti, ja ihan varmasti toimii nytkin. Aina joku jaksaa valittaa teki miten tahansa, tässä tapauksessa ilmeisesti erityisen paljon.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: tsemppiä , Maaliskuun 20, 2017 kello: 21:08:04:Kyllähän sitä hyvän pohjan perässä ajaa vaikka kuinka kauas kisaamaan! Hatun nosto järjestävälle seuralle.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: tsemppiä , Maaliskuun 20, 2017 kello: 21:08:04:tsemppiä kirjoitti:
» Jani Kantola kirjoitti:
» » Back on Track on toimittanut =) Tulee lisänä heidän tuotepalkintoon, eikai tästä nyt mieltä tarvitse pahoittaa ;).» » Palkintolahjakoirteissa on muutenkin se etu, että saaja saa itse päättää valikoimasta mieluisimman tarvikkeen, eikä sitä tarvitse päättää heti.
» Voi ei. Kisoja ei ole edes pidetty ja NYT JO nämä lahjat agilitymaailmalle valittavat palkinnoista :D Kuponkeja muiden palkintojen LISÄKSI, kuulostaa kyllä kerrassaan aiheelta mistä kannattaa mielensä pahoittaa.
» Tsemppiä Jani ja muut! Torniossa on aina toiminut kisat hienosti, ja ihan varmasti toimii nytkin. Aina joku jaksaa valittaa teki miten tahansa, tässä tapauksessa ilmeisesti erityisen paljon.
Joo voittaa ne nämä etelän huikeat suklaalevy palkinnot ;)
Tsemppiä pohjoiseen.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: osallistuja , Maaliskuun 12, 2017 kello: 18:36:16:No eipä ole ahdasta tulossa.
Kovin jää minikisoiksi ja tappiolliseksi.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 17, 2017 kello: 08:34:34:Jani Kantola kirjoitti:
» Tähän palstalle ei voi nettiosotteita linkata,Ai miksei?
--
- TRa
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: TRa , Maaliskuun 22, 2017 kello: 14:11:53:TRa kirjoitti:
» Jani Kantola kirjoitti:
» » Tähän palstalle ei voi nettiosotteita linkata,» Ai miksei?
» --
» - TRaen mie tiä, tuli viesti että koitan spämmätä :D jotaki mie kait ropeloin hopusa, tiä sitte.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Ei ole ahdasta , Maaliskuun 22, 2017 kello: 08:58:06:Ei ole ahdasta kirjoitti:
» No eipä ole ahdasta tulossa.
» Kovin jää minikisoiksi ja tappiolliseksi.En tiedä missä seurassa järjestät kisoja, jos 7500 € ilmomaksuilla saat kisat tuottamaan tappiota...
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: rahamies , Maaliskuun 23, 2017 kello: 07:02:54:Voi voi, mutta kun se ei olekaan tuloa seuralle vaan siitä vie sagi hyvän siivun vai luuletko, että ne sieltä ilmaiseksi tulevat :)
Eli maksimissaan lähtee 60 %, mutta sopimalla 40 % hillosta lipastaan päältä pois ja ilmoprossatkin taitaa mennä jo peruskisoistakin.
Ei ole ilmaista montaa tuomaria syöttää ja juottaa sekä lahjoa eikä mikään ole tänä päivänä ilmaista. Siinä sivussa syötetään talkoolaisetkin, ja kanttiinin laadukas sisältökin maksaa eli sen myyntikään ei ole aina "rahan kahinaa". Hyvin usein tappiollista, kun kisaajat syövät eväitään.
Bajamajan tyhjennys se vasta kallista onkin. Taivas varjele mikä kilohinta :)Eli ilmomaksu ei ole 100 % tuloa.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: lompsa tyhjä ? , Maaliskuun 23, 2017 kello: 08:50:33:Niin, ja jos osallistujia olisi kolmessa kokoluokassa sekä 160 per luokka. Ajattele 480 kisaajaa kertaa 50 e eli iso summa olisi ollut jaossa eli pikamatematiikalla tulisi 24 000 e .
Tulee vain murto-osa siitä eli vajaa 8000 e.
Mikä meni vikaan ? Sijainti, kisojen arvostus, markkinointi vai mikä ?
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Mike , Maaliskuun 23, 2017 kello: 09:43:10:Mike kirjoitti:
» Niin, ja jos osallistujia olisi kolmessa kokoluokassa sekä 160 per luokka. Ajattele 480 kisaajaa kertaa 50 e eli iso summa olisi ollut jaossa eli pikamatematiikalla tulisi 24 000 e .» Tulee vain murto-osa siitä eli vajaa 8000 e.
» Mikä meni vikaan ? Sijainti, kisojen arvostus, markkinointi vai mikä ?
Sellaista ei voi menettää mitä ei ole edes saatu. Ainahan voi jossitella, että olisi saatu niin ja niin paljon, muttei sellaisessa ole mitään järkeä. Jo Tampereen osakilpailun jälkeen oli selvää ettei Tornioon tule tupa täyteen. Viikonloppuna on kuitenkin kisat, joissa on melkein 500 starttia. Mikäli sellaiset kisat ei tuota voittoa, niin silloin on vika järjestäjissä (ja silloin suurin osa Suomessa järjestetyistä kisoista tuottaisi tappiota).
Mikäli halutaan enemmän kisaajia, niin starttien tulisi olla virallisia kisastartteja ja kisoja ei pitäisi viedä mihinkään periferiaan. Itse näen kisoissa muutakin tärkeää kuin maksimaalinen taloudellinen tuotto.
Itse kisasin sekä Tampereella että Vantaalla ja kisat ovat olleet hyviä.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: rahamies , Maaliskuun 23, 2017 kello: 16:48:16:rahamies kirjoitti:
» Mike kirjoitti:
» » Niin, ja jos osallistujia olisi kolmessa kokoluokassa sekä 160 per luokka. Ajattele 480 kisaajaa kertaa 50 e eli iso summa olisi ollut jaossa eli pikamatematiikalla tulisi 24 000 e .» » Tulee vain murto-osa siitä eli vajaa 8000 e.
» » Mikä meni vikaan ? Sijainti, kisojen arvostus, markkinointi vai mikä ?
» Sellaista ei voi menettää mitä ei ole edes saatu. Ainahan voi jossitella, että olisi saatu niin ja niin paljon, muttei sellaisessa ole mitään järkeä. Jo Tampereen osakilpailun jälkeen oli selvää ettei Tornioon tule tupa täyteen. Viikonloppuna on kuitenkin kisat, joissa on melkein 500 starttia. Mikäli sellaiset kisat ei tuota voittoa, niin silloin on vika järjestäjissä (ja silloin suurin osa Suomessa järjestetyistä kisoista tuottaisi tappiota).
» Mikäli halutaan enemmän kisaajia, niin starttien tulisi olla virallisia kisastartteja ja kisoja ei pitäisi viedä mihinkään periferiaan. Itse näen kisoissa muutakin tärkeää kuin maksimaalinen taloudellinen tuotto.
» Itse kisasin sekä Tampereella että Vantaalla ja kisat ovat olleet hyviä.
Kiitos kun huolehditte kisojemme taloudellisesta kannattavuudesta :D"Rahamiehen" kanssa samoilla linjoilla, että mikäli olisi viralliset kisat niin osallistujamäärä ois pian suurempi, koska joukkuepaikan sijaan ihmisiä kiinnostaisi mahdollisten nollien vaikutus esim. sm-kisoja tai mm-karsintoja varten.
Se, että missä kisat pitää järjestää, herättääkin sitten tunteita. Välimatkat Suomessa on pitkiä ja tosi on, että iso osa harrastajista asuu etelässä. Mutta, mie laskin tuossa pirruuttani, että mikäli asut täällä "periferiassa", ja osallistut 2018 MM-karsintoihin, SM-Kisoihin, EO-karsintoihin sekä HalliSM:iin, niin met maksamma n.3000€ Enemmän, kuin esimerkiksi Helsingissä, tai Turussa asuva. Tämän lisäksi me käytämme aikaa yli 100h enemmän aikaa matkustamiseen, kuin HKI-TKU seudulla asuva. Että vastaukseni on, että periferia tarvii kyllä kisansa (laskentataulukon saa jos haluaa :D)
Tämän lisäksi pohjoisessakin on satsattu tuntuvia summia harrastustilojen kehittämiseen/rakentamiseen. Oulussa OKK:lla on 1800m2 halli ja meillä Torniossa 2600m2. Ei täälläkään rakentaminen ole ilmaista, joten kisojen tuotot ovat yhtä tärkeät, ellei jopa tärkeämmät täällä, missä harrastaja (=maksaja) pohja on pienempi kuin etelässä.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani Kantola , Maaliskuun 27, 2017 kello: 07:48:22:Jani Kantola kirjoitti:
» Se, että missä kisat pitää järjestää, herättääkin sitten tunteita. Välimatkat Suomessa on pitkiä ja tosi on, että iso osa harrastajista asuu etelässä. Mutta, mie laskin tuossa pirruuttani, että mikäli asut täällä "periferiassa", ja osallistut 2018 MM-karsintoihin, SM-Kisoihin, EO-karsintoihin sekä HalliSM:iin, niin met maksamma n.3000€ Enemmän, kuin esimerkiksi Helsingissä, tai Turussa asuva. Tämän lisäksi me käytämme aikaa yli 100h enemmän aikaa matkustamiseen, kuin HKI-TKU seudulla asuva. Että vastaukseni on, että periferia tarvii kyllä kisansa (laskentataulukon saa jos haluaa :D)
» Tämän lisäksi pohjoisessakin on satsattu tuntuvia summia harrastustilojen kehittämiseen/rakentamiseen. Oulussa OKK:lla on 1800m2 halli ja meillä Torniossa 2600m2. Ei täälläkään rakentaminen ole ilmaista, joten kisojen tuotot ovat yhtä tärkeät, ellei jopa tärkeämmät täällä, missä harrastaja (=maksaja) pohja on pienempi kuin etelässä.Osuit Jouni naulan kantaan!
Voidaanko lopettaa tämä jatkuva narina EO-karsinnoista? Tämä vuosi mennään näin ja vuoden 2018 paikkakunnat julkistettu ja silloin mennään niin. Jokaisella oli tiedossa nämä paikkakunnat ja ajankohdat ja jokainen tekee omat valintansa lähteäkö vai ei. Ne, jotka eivät lähde, olkoot hiljaa jos ei ole mitään positiivista sanottavaa.
Niin, minä en ole lähdössä mutta en jaksa kantaa huolta niistä, jotka ovat. Tahi järjestelyistä, ne on varmaan ihan superhyvät!
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: kisaaja , Maaliskuun 27, 2017 kello: 08:24:13:kisaaja kirjoitti:
» Jani Kantola kirjoitti:»
» » Se, että missä kisat pitää järjestää, herättääkin sitten tunteita. Välimatkat Suomessa on pitkiä ja tosi on, että iso osa harrastajista asuu etelässä. Mutta, mie laskin tuossa pirruuttani, että mikäli asut täällä "periferiassa", ja osallistut 2018 MM-karsintoihin, SM-Kisoihin, EO-karsintoihin sekä HalliSM:iin, niin met maksamma n.3000€ Enemmän, kuin esimerkiksi Helsingissä, tai Turussa asuva. Tämän lisäksi me käytämme aikaa yli 100h enemmän aikaa matkustamiseen, kuin HKI-TKU seudulla asuva. Että vastaukseni on, että periferia tarvii kyllä kisansa (laskentataulukon saa jos haluaa :D)
» » Tämän lisäksi pohjoisessakin on satsattu tuntuvia summia harrastustilojen kehittämiseen/rakentamiseen. Oulussa OKK:lla on 1800m2 halli ja meillä Torniossa 2600m2. Ei täälläkään rakentaminen ole ilmaista, joten kisojen tuotot ovat yhtä tärkeät, ellei jopa tärkeämmät täällä, missä harrastaja (=maksaja) pohja on pienempi kuin etelässä.» Osuit Jouni naulan kantaan!
» Voidaanko lopettaa tämä jatkuva narina EO-karsinnoista? Tämä vuosi mennään näin ja vuoden 2018 paikkakunnat julkistettu ja silloin mennään niin. Jokaisella oli tiedossa nämä paikkakunnat ja ajankohdat ja jokainen tekee omat valintansa lähteäkö vai ei. Ne, jotka eivät lähde, olkoot hiljaa jos ei ole mitään positiivista sanottavaa.
» Niin, minä en ole lähdössä mutta en jaksa kantaa huolta niistä, jotka ovat. Tahi järjestelyistä, ne on varmaan ihan superhyvät!
Ei lopeteta, minäkin haluan sanoa sanasen - ihan niin kuin Sinäkin.Minä taas kannatan etelän järjestämiä kisoja, sillä silloin osallistuja määrä nousee siihen 160 x 3 eli maksimiin. Tottahan se on, että taitajat asuvat täällä meidän keskuudessa eli etelässä. Se vaan on fakta.
Raha ei mene pelkästään järjestävän seuran takataskuun vaan siitä menee Sagille iso prosentti.
Nämä prosentit taas vastaavasti tulevat koko lajin ja koko harrastajakunnan käyttöön. Eli isompi potti myös heille eli meille. Kätevää , eikö totta ?Jos minäkin lasken niin kolmet karsinnat on maksimi osallistujilla 72000 euroa, josta sagi vie karkeasti puolet eli 36000 e. Jos osallistuja määrät minimit 3 x 7000 e on tuloa 21000 josta sagi vie 10500e . Minusta tuo ero on valtava eli 72000 vs 21000 eli sagille jää joko 36000 tai sitten 10500 e. Luulen, sagi haluaa ennemmin sen reippaasti isomman tulon.
Jos teillä on esittää laskentataulukoita, niin laittakaa ihmeessä tähän linkkiä. Tietoa voi jakaa, arvioidaan sitten sen luotettavuutta ja käytettävyyttä erikseen.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jep , Maaliskuun 27, 2017 kello: 18:58:20:Jep kirjoitti:
» kisaaja kirjoitti:
» » Jani Kantola kirjoitti:» »
» » » Se, että missä kisat pitää järjestää, herättääkin sitten tunteita. Välimatkat Suomessa on pitkiä ja tosi on, että iso osa harrastajista asuu etelässä. Mutta, mie laskin tuossa pirruuttani, että mikäli asut täällä "periferiassa", ja osallistut 2018 MM-karsintoihin, SM-Kisoihin, EO-karsintoihin sekä HalliSM:iin, niin met maksamma n.3000€ Enemmän, kuin esimerkiksi Helsingissä, tai Turussa asuva. Tämän lisäksi me käytämme aikaa yli 100h enemmän aikaa matkustamiseen, kuin HKI-TKU seudulla asuva. Että vastaukseni on, että periferia tarvii kyllä kisansa (laskentataulukon saa jos haluaa :D)
» » » Tämän lisäksi pohjoisessakin on satsattu tuntuvia summia harrastustilojen kehittämiseen/rakentamiseen. Oulussa OKK:lla on 1800m2 halli ja meillä Torniossa 2600m2. Ei täälläkään rakentaminen ole ilmaista, joten kisojen tuotot ovat yhtä tärkeät, ellei jopa tärkeämmät täällä, missä harrastaja (=maksaja) pohja on pienempi kuin etelässä.» » Osuit Jouni naulan kantaan!
» » Voidaanko lopettaa tämä jatkuva narina EO-karsinnoista? Tämä vuosi mennään näin ja vuoden 2018 paikkakunnat julkistettu ja silloin mennään niin. Jokaisella oli tiedossa nämä paikkakunnat ja ajankohdat ja jokainen tekee omat valintansa lähteäkö vai ei. Ne, jotka eivät lähde, olkoot hiljaa jos ei ole mitään positiivista sanottavaa.
» » Niin, minä en ole lähdössä mutta en jaksa kantaa huolta niistä, jotka ovat. Tahi järjestelyistä, ne on varmaan ihan superhyvät!
»
» Ei lopeteta, minäkin haluan sanoa sanasen - ihan niin kuin Sinäkin.» Minä taas kannatan etelän järjestämiä kisoja, sillä silloin osallistuja määrä nousee siihen 160 x 3 eli maksimiin. Tottahan se on, että taitajat asuvat täällä meidän keskuudessa eli etelässä. Se vaan on fakta.
» Raha ei mene pelkästään järjestävän seuran takataskuun vaan siitä menee Sagille iso prosentti.
» Nämä prosentit taas vastaavasti tulevat koko lajin ja koko harrastajakunnan käyttöön. Eli isompi potti myös heille eli meille. Kätevää , eikö totta ?» Jos minäkin lasken niin kolmet karsinnat on maksimi osallistujilla 72000 euroa, josta sagi vie karkeasti puolet eli 36000 e. Jos osallistuja määrät minimit 3 x 7000 e on tuloa 21000 josta sagi vie 10500e . Minusta tuo ero on valtava eli 72000 vs 21000 eli sagille jää joko 36000 tai sitten 10500 e. Luulen, sagi haluaa ennemmin sen reippaasti isomman tulon.
» Jos teillä on esittää laskentataulukoita, niin laittakaa ihmeessä tähän linkkiä. Tietoa voi jakaa, arvioidaan sitten sen luotettavuutta ja käytettävyyttä erikseen.
Eipä tuo noussut etelässäkään. Mutta.. Ois varmasti pitäny olla kirjoittamatta tätä, tai se olisi ehkä ollut viisainta tehdä anonyymisti nimimerkin takaa, kuten... Mutta satutko tietämään, mistä on tullut kaksi maailmanmestaria? Että jos menestyjien määrä on mittari niin missähän ne kisat pitäs järjestää. No ei vaiskaan, kyllä alueellinen tasa-arvo tulee säilyttää jatkossakin. Mutta onneksi sen päättää joku muu toimielin, kuin tämä palsta.
Vastineena juttuun: Re: Tornion EO-karsintojen järjestelyt, jonka kirjoitti: Jani kantola , Maaliskuun 27, 2017 kello: 19:52:06:Mä luulen, että näiden karsintakisojen osallistujamäärään vaikutti myös se, että nämä ovat ne kolmannet ja viimeiset karsinnat. Suurin osa oikeasti EO-kisoihin haluavista lienee lunastanut jo paikkansa edellisistä karsinnoista ja yrittänyt jo kaksi kertaa eikä enää kolmatta jaksa.
Voisi spekuloida, että mitä jos nämä karsinnat olisivat olleet ensimmäisenä järjestysvuorossa, olisiko tilanne ollut toinen.