Jutun lähetti Ihmettelijä , Huhtikuun 3, 2016 kello: 23:15:03
Agilitykoirien kutsumanimetMikä nimibuumi nykyään on, kun tuntuu että kaikki aksaharrastajat antavat ns. "mukahauskan" max kolmikirjaimisen nimen koiralleen. Tyyliin Nux,Nax, Pox...
Ja mikä niitä harrastajia viiraa, jotka kirjoittavat koiransa nimen pienellä Sagin järjestelmään. Esim. musti tai luppa? Tai että koko nimi kirjoitetaan isolla kirjaimilla? TESSU?
Erikoisuuden tavoittelua?
Jutun lähetti jesu , Huhtikuun 4, 2016 kello: 07:32:29
Vastineena juttuun: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: Ihmettelijä , Huhtikuun 3, 2016 kello: 23:15:03:Onhan tää nimitrendi ollut menossa jo pitkään. Mulle on ihan sama minkä nimisiä koiria kelläkin on. Sitä olen myös ihmetellyt, että miksi osalla on kokonaan isolla kirjoitettu nimi? Listasta tietty erottuu hyvin, mutta näyttää hölmöltä.
.
Vastineena juttuun: Re: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: jesu , Huhtikuun 4, 2016 kello: 07:32:29:jesu kirjoitti:
» Onhan tää nimitrendi ollut menossa jo pitkään. Mulle on ihan sama minkä nimisiä koiria kelläkin on. Sitä olen myös ihmetellyt, että miksi osalla on kokonaan isolla kirjoitettu nimi? Listasta tietty erottuu hyvin, mutta näyttää hölmöltä.» .
?? ihan oikeasti olkaa onnellisia ja nauttikaa elämästä = hankkikaa oma elämä jos ei suurempia ahdistuksen aihetta kuin koirien nimet.
Vastineena juttuun: Re: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: ?? , Huhtikuun 4, 2016 kello: 11:47:55:?? kirjoitti:
» jesu kirjoitti:
» » Onhan tää nimitrendi ollut menossa jo pitkään. Mulle on ihan sama minkä nimisiä koiria kelläkin on. Sitä olen myös ihmetellyt, että miksi osalla on kokonaan isolla kirjoitettu nimi? Listasta tietty erottuu hyvin, mutta näyttää hölmöltä.» » .
» ?? ihan oikeasti olkaa onnellisia ja nauttikaa elämästä = hankkikaa oma elämä jos ei suurempia ahdistuksen aihetta kuin koirien nimet.
Kiitos vaan. Oma elämä on ja varsin mukava sellainen. :)
Sun puolesta olen enemmän huolissani, jos noin kovasti hermostut toteamuksesta, että isolla kirjoitetut nimet näyttävät hölmöltä. Onhan se myös kieliopillisesti väärin jos nyt oikein saivarrellaan. ;)
Vastineena juttuun: Re: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: jesu , Huhtikuun 5, 2016 kello: 07:26:40:jesu kirjoitti:
» ?? kirjoitti:
» » jesu kirjoitti:
» » » Onhan tää nimitrendi ollut menossa jo pitkään. Mulle on ihan sama minkä nimisiä koiria kelläkin on. Sitä olen myös ihmetellyt, että miksi osalla on kokonaan isolla kirjoitettu nimi? Listasta tietty erottuu hyvin, mutta näyttää hölmöltä.» » » .
» » ?? ihan oikeasti olkaa onnellisia ja nauttikaa elämästä = hankkikaa oma elämä jos ei suurempia ahdistuksen aihetta kuin koirien nimet.
» Kiitos vaan. Oma elämä on ja varsin mukava sellainen. :)
» Sun puolesta olen enemmän huolissani, jos noin kovasti hermostut toteamuksesta, että isolla kirjoitetut nimet näyttävät hölmöltä. Onhan se myös kieliopillisesti väärin jos nyt oikein saivarrellaan. ;)
Ei tarvitse olla huolissaan :) Ja outo käsitys sinulla hermostumisesta. Ja kun kerran saivarellaan niin miksi ylipäätänsä koiralle annetaan ihmisen nimi ja kirjoitetaan vielä isolla alkukirjaimella. Luulisi se myös häiritsevän kun kerran isolla kirjoitettu nimikin häiritsee ?? Vai mikä siinä ei sitten häiritse ?
Vastineena juttuun: Re: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: jesu , Huhtikuun 5, 2016 kello: 07:26:40:jesu kirjoitti:
» ?? kirjoitti:
» » jesu kirjoitti:
» » » Onhan tää nimitrendi ollut menossa jo pitkään. Mulle on ihan sama minkä nimisiä koiria kelläkin on. Sitä olen myös ihmetellyt, että miksi osalla on kokonaan isolla kirjoitettu nimi? Listasta tietty erottuu hyvin, mutta näyttää hölmöltä.» » » .
» » ?? ihan oikeasti olkaa onnellisia ja nauttikaa elämästä = hankkikaa oma elämä jos ei suurempia ahdistuksen aihetta kuin koirien nimet.
» Kiitos vaan. Oma elämä on ja varsin mukava sellainen. :)
» Sun puolesta olen enemmän huolissani, jos noin kovasti hermostut toteamuksesta, että isolla kirjoitetut nimet näyttävät hölmöltä. Onhan se myös kieliopillisesti väärin jos nyt oikein saivarrellaan. ;)
Älä saivartele, jos et osaa, kyse ei ole kieliopista vaan ortografiasta eli kirjoitussäännöstön noudattamisesta. ;)
Vastineena juttuun: Re: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: ?? , Huhtikuun 5, 2016 kello: 14:44:53:Sinä vajakki!:
Erisnimet kirjoitetaan isolla alkukirjaimella.
Vastineena juttuun: Re: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: eipäs saivarrella väärin , Huhtikuun 8, 2016 kello: 20:34:27:eipäs saivarrella väärin kirjoitti:
» jesu kirjoitti:
» » ?? kirjoitti:
» » » jesu kirjoitti:
» » » » Onhan tää nimitrendi ollut menossa jo pitkään. Mulle on ihan sama minkä nimisiä koiria kelläkin on. Sitä olen myös ihmetellyt, että miksi osalla on kokonaan isolla kirjoitettu nimi? Listasta tietty erottuu hyvin, mutta näyttää hölmöltä.» » » » .
» » » ?? ihan oikeasti olkaa onnellisia ja nauttikaa elämästä = hankkikaa oma elämä jos ei suurempia ahdistuksen aihetta kuin koirien nimet.
» » Kiitos vaan. Oma elämä on ja varsin mukava sellainen. :)
» » Sun puolesta olen enemmän huolissani, jos noin kovasti hermostut toteamuksesta, että isolla kirjoitetut nimet näyttävät hölmöltä. Onhan se myös kieliopillisesti väärin jos nyt oikein saivarrellaan. ;)
» Älä saivartele, jos et osaa, kyse ei ole kieliopista vaan ortografiasta eli kirjoitussäännöstön noudattamisesta. ;)
Väärin kuin väärin. ;) Nimiä nyt vaan ei kuulu kirjoittaa kokonaan isolla.
Vastineena juttuun: Re: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: jesu , Huhtikuun 12, 2016 kello: 17:24:21:Eipä tuolla väliä onko isolla, isoilla vai pienillä kirjoitettu.
Ihmetyttää vaa nää pitkät nimilitaniat ku kyseessä pitäs kuiteski olla kutsumanimi.
YP!Vastineena juttuun: Agilitykoirien kutsumanimet, jonka kirjoitti: Ihmettelijä , Huhtikuun 3, 2016 kello: 23:15:03:
Alkaa olla taas asiatonta.
Voisiko yp kommentoida.